Výpočet RPSN

Uvažujete nad úvěrem, a proto byste se chtěli v této oblasti trošku orientovat, abyste se nemohli nechat napálit? Pokud nechcete nahrát do karet podvodníkům a dalším společnostem, kteří využívají pouze neznalost lidí, tak si rozhodně neváhejte nastudovat, co znamená pojem RPSN. Jedná se totiž o ten nejdůležitější pojem, který se může u daného úvěru objevit. Na základě této hodnoty, která znamená roční procentní sazba nákladů, můžete snadno zjistit, jestli je daný úvěr výhodný, anebo nikoliv.

Jak zjistit RPSN?

Výpočet RPSN není nic obtížného, budete ale muset znát nějaké hodnoty, které můžete snadno zjistit. Tento údaj tedy vlastně udává procenta z celkové dlužné částky za rok, které dlužník zaplatí navíc, a to za všechny správní a úrokové poplatky, zkrátka za vše. Udává tedy částku, kterou budete muset zaplatit navíc, a to se vším všudy. RPSN vypočítáte z:

  • Poplatků za správu úvěru
  • Pojištění schopnosti splácet
  • Poplatků za vedení půjčky
  • Administrativních poplatků
  • AkontaceVýši RPSN ovlivňuje celá řada faktorů, tudíž je potřebné, abyste si o nich co nejvíce nastudovali a získali přehled, jakou hodnotu RPSN v závěru má. Porovnávejte tedy jednotlivé půjčky, zjišťujte, která je výhodnější a která se vám více vyplatí. Tento údaj totiž skrývá vše, co byste měli o úvěru vědět. Nezapomeňte tedy využít tuto báječnou možnost, která je skutečně zajímavá a která vám může leccos poodhalit. Pokud chcete využít úvěr, tak vždy nejprve najděte výši této hodnoty, protože pouze ta vám řekne, zdali byste měli nad samotnou půjčkou vůbec přemýšlet, či nikoliv. Spousta lidí si myslí, že je třeba prozkoumat co nejvíce údajů, není tomu ale tak. Jediný opravdu důležitý údaj je právě RPSN. Bez znalosti této hodnoty byste mohli pouze spekulovat, zdali je daný úvěr výhodný, anebo jestli byste se měli raději podívat po nějakém jiném produktu.

Sdílej!