Finanční půjčka a úvěr

Půjčky a úvěry jsou mezi námi již od nepaměti. Zprostředkovávají je banky a v dnešní době také i jiné finanční instituce, jako jsou nebankovní společnosti, často označované také jako soukromé. V bankách se setkáváte s klasickými podmínkami, u nebankovních společností to může být v případě záznamů v registrech nebo tolerance nižších příjmů jiné.
Peníze si v těchto případech může půjčit každý, ať už se jedná o soukromou osobu nebo podnikatele.
Do klasických menších půjček můžeme přiřadit například spotřebitelský úvěr. Ten si mohou sjednávat běžní lidé a může se jednat o účelovou nebo neúčelovou formu. Takže se získanými penězi můžete buďto naložit podle svého vlastního uvážení, na cokoliv, co si přejet (neúčelová forma), nebo je musíte použít podle účelu, na který byla půjčka sjednaná (koupě automobilu, dovolená). Existují tedy účelové a neúčelové půjčky.
O půjčce přemýšlíme vždy, když nemáme na běžné provozní výdaje. Pokud neutáhnete domácnost, pokud si potřebujete půjčit na koupi něčeho výjimečného, pokud si chcete pořídit nový automobil, pokud máte nějaký větší finanční výdaj, odešla vám lednička či pračka, pokud potřebujete splatit dluh. V těchto případech často saháme po půjčce. Bývají většinou nastavené na nižší částky s kratší dobou splatnosti. Pokud bychom mluvili o úvěru, pak můžeme zmínit například hypoteční. V tomto případě musíme použít peníze na bydlení a splácíme většinou už mnoho let. U úvěrů se může ručit nemovitostí. V případě hypotéky se vždy ručí nemovitostí, kterou vlastníte a dáte ji takzvaně do zástavy.

Rozdělení podle doby splácení

Dalším rozdělením půjček a úvěrů je rozčlenění podle doby splatnosti. Existují krátkodobé se splatností do 1 roku. Střednědobé se splatností od jednoho roku až do 5 let a dlouhodobé, kde se doba splatnosti pohybuje od 5 let a více. Při sjednávání finanční půjčky nebo úvěru vám společnost (poskytovatel úvěru) musí nechat sepsat smlouvu. V té jsou vždy uvedené veškeré náležitosti. Základní údaje o vaší osobě, dále doba splácení a splátka, ve které jsou zahrnuté veškeré poplatky.