Hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření

Stavební spoření jistě všichni známe, a to často i v případě, že vám ho rodiče od malička nezaložili. Obvyklým případem totiž i v minulosti bývalo, že se i malým dětem zakládalo stavební spoření a rodiče dětem každý měsíc ukládali nějaké penízky, takzvaně bokem do kasičky, aby jim je jednou v dospělosti mohli předat a případné dítě, v té době již zletilá například osmnáctiletá žena nebo muž, si mohli v budoucnu zajistit vlastní bydlení a vzít si úvěr nebo hypotéku ze stavebního spoření a tím pádem měli snazší podmínky.
Často si však stavební spoření zakládáme až jako dospělí. Založit si jej můžeme u stavební spořitelny. Ta není jenom jedna jediná, ale v dnešní době jich na trhu operuje více, takže i v tomto případě je z čeho vybírat, nemusíte se tedy rozhodnout hned pro první nabídku.
Jakmile si vyberete stavební spořitelnu a již nějakou dobu si spoříte a přemýšlíte nad bydlením, chcete si například zrekonstruovat patro u rodičů, koupit si byt, postavit dům, opravit byt nebo zrekonstruovat obydlí, máte možnost využít hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření.

Jaké jsou vlastnosti hypotéky a jaké úvěru?

Co je vhodnější a lepší? Na tuto otázku se nikdy nedá konkrétně odpovědět. Můžeme si ale říct, jaké jsou vlastnosti jedné verze a jaké druhé, abychom se lépe v této problematice orientovali.
Hypotéka
V minulosti se sazby držely velice nízko, a proto se hypotéky volily ve větší míře. V posledních letech ČNB zvyšuje sazby hypoték, a proto lidé často zvažují spíše úvěry. V tomto případě také vždy musíte ručit nemovitostí, takže je dobré si hypotéku předem pořádně promyslet, jestliže byste nemohli ručit nebo nechtěli ručit nemovitosti, pak pro vás hypotéka zrovna nebude tím nejlepším řešením. Za poslední roky se změnily i podmínky poskytování hypoték, takže nezískáte celou hodnotu nemovitosti, kterou dáváte do zástavy. V některých případech se můžeme setkat s delším vyřizováním. Fixace úroků na 3 nebo 5 let.  Hypotéku si však můžete sjednat poměrně brzy, nemusíte dlouhodobě spořit. Můžete si také odečíst úroky hypotéky od základu daně. Tímto způsobem se půjčují vysoké částky.
Úvěr
Naproti tomu úvěr nemůžete uzavřít ihned, ale musíte alespoň 2 roky spořit. Musíte mít naspořenou minimální hodnotu cílové částky, abyste si mohli vzít úvěr, jinak to řeší překlenovací úvěr. Můžete jej však použít taktéž na bydlení. Půjčují se o něco menší částky než v případě hypotéky.
Záleží na zvážení obou variant. V případě zájmu můžete produkty také různě kombinovat.