Kupujeme nemovitost

Ať už chcete kupovat či stavět úplně nový dům, pustit se do přestavby staršího nebo si pořídit byt, s největší pravděpodobností to budete muset řešit hypotékou nebo úvěrem ze stavebního spoření.  Na rekonstrukci či pořízení vybavení můžete využít účelovou půjčku. Možností financování bydlení je hodně, pojďme si nyní představit ty nejčastěji používané.
 paní z realitky
1.Hypotéka
Je nejčastějším nástrojem pro pořízení bydlení a využívá ji stále více lidí. Důležité je opravdu dobře porovnat nabídky bankovních institucí a vybrat tu, která je pro Vás nejvýhodnější. Můžete oslovit finančního poradce a ten vybere to nejlepší. Pokud si vše chcete zařídit sami, je dobré obejít jednotlivé banky, vysvětlit svoje požadavky a potom si jejich nabídky můžete porovnat.
Pro zajištění budete potřebovat doložení příjmu za jeden rok, výpis z registru dlužníků a určitou částku, kterou musíte složit při sjednávání – 100% hypotéky totiž banky již neposkytují.
Výhodou je, že můžete jednou za určité období dát výjimečnou splátku, podmínky už má každá banka nastavené jinak. Pokud se Vám to povede, můžete také splatit celou  zbývající dlužnou částku, ale bez poplatků je to pouze v případě, že vám končí fixace. Její doba se nastaví při sjednávání hypotéky – může to být tři roky, pět nebo deset let.
 
Trochu rizikové jsou nebankovní hypotéky, jejichž nevýhodou je vyšší úroková sazba nebo pro klienta velice nevýhodná smlouva. Poskytují ale i celou částku hodnoty nemovitosti a ten kdo nemá žádné vlastní finanční prostředky, musí využít tuto možnost. Určitě si ale instituci, kde si peníze půjčujete, dobře prověřte!
 
2.  Úvěr ze stavebního spoření
Používá se většinou na rekonstrukce nebo drobné přístavby. Podmínkou ale je, abyste měli založeno stavební spoření a měli tam určitou část z celkové sumy, kterou si budete chtít půjčit. Podmínky má samozřejmě každá instituce jiné.
 podepsaný dokument
3. Účelový úvěr
Ve většině případů je používán na vybavení nemovitosti. Jeho nevýhodou je větší úroková sazba a banka bude požadovat doložení využití úvěru.
 
Financování bydlení není dobré uspěchat a dobře si projít všechny možnosti. Nejlepší a nejvýhodnější je samozřejmě použití vlastních finančních prostředků, ale to si bohužel může dovolit jen málokdo a tak většině bohužel nezbývá nic jiného, než si půjčit.