Nová směrnice EU je vstřícná ke klientům bank!

Tento předpis sice platí již od ledna roku 2018, ale existuje přechodné období,které bude trvat od termínu platnosti směrnice ještě následující rok a půl.
Většina bank se do nového příliš nehrne, i když například Fio banka spustila obdobu tohoto již v roce 2012. To znamená, že již v této chvíli je připravena na tuto novinku.

peněženka

Ostatní finanční instituce se tedy, jak bylo uvedeno, příliš do spuštění ostrého provozu takových služeb nehrne. Některé banky zatím v souladu se směrnicí spustily testovací provoz a čekají na další regule a závazné standardy. Nejen z bezpečnostních důvodů tedy se bankám do této novinky příliš nechce. Jde hlavně o to, že taková banka má povinnost zpřístupnit informace o jednotlivých účtech dalším třetím osobám, ale nejsou ještě schváleny klíčové prováděcí předpisy plynoucí právě z této směrnice.

platební karty

Dalším faktorem, který vlastně umožní tuto směrnici nezavádět je fakt, že ani po skončení přechodného období nejsou uvedeny žádné postihy pro banky, které toto nezavedou.

Nad otázkou bezpečnosti poskytování uživatelského jména a hesla třetí straně se samozřejmě také pozastavují banky, protože toto představuje potenciální riziko pro bezpečnost dat. To znamená, že aby banka mohla nabídnout opravdu bezpečný přístup k účtům a k informacím, je nutné, aby přístup byl přes API rozhraní, které vyžaduje autorizaci přímo v bance. Zprovoznění a aplikace takového systému ověřování u tohoto otevřeného systému tedy bude stát velké banky desítky milionu korun, není tedy divu, že se banky do takových změn nehrnou.

unie

Nový zákon se také dotkne platebního styku kartou. V obchodech tak nebudou moci obchodníci účtovat žádné poplatky za tuto transakci. I když už v posledních letech postupně od těchto poplatků většina obchodníků upustila, ještě existují prodejci, kteří je stále účtovali. Nyní tedy ani čerpací stanice ani prodejci letek už nebudou moci poplatky účtovat.

Výhodou nové směrnice pro klienty užívající karty je také snížení minimální spoluúčasti při ztrátě, odcizení či zneužití platební karty. Do ledna 2018 byla tato hranice stanovena až na 150 eur, nyní však je to pouze do 50 eur.