O čem se málo mluví

Česká národní banka (ČNB) má samozřejmě zásadní význam pro stabilitu ekonomiky. Ale obyčejný občan vnímá některé její kroky negativně. Zvlášť, co se týká hypotečních úvěrů.
Má vůbec stát zájem na zadluženosti svých občanů, co se týká bydlení? Těžká otázka. Dnes už na hypoteční úvěr každý nedosáhne. Realita je taková, že mnoho mladých lidí a rodin jsou nuceni žít v jedné domácnosti se svými rodiči.
Trh samozřejmě určuje poptávku po nemovitostech, které je v současnosti dost velké. Oproti poptávce je nabídka nemovitostí menší, protože v minulých letech se méně do nemovitostí  investovalo.
nový domov
Sen o vlastním bydlení snad má každý z nás. Určitě si řekneme, proč platit za nájem, když převážně za menší peníze, které byste splácely bance za hypoteční úvěr, vyřeší vlastní vysněné bydlení.
 
Ale získat hypotéku, to bude samozřejmě záležet na tom, jaké máte příjmy a případně jiné závazky, například ve formě spotřebitelského úvěru. Protože užexistující závazky vám pravděpodobně získání hypotečního úvěru dost zkomplikují.
 
Několik rad, na co se připravit při vyřizování hypotečního úvěru v bankách:
 
·         Hypotéka (v bance) se vyřizuje přibližně za 2 až 3 měsíce.
·         Předem si spočítejte vše před podáním žádosti (vaše příjmy, výdaje, splátky stávajících závazků
·         Při jednání o žádosti nesmíte nic zatajovat (příjmy, výdaje, ručitelské závazky, kreditní karty, kontokorenty, úvěry ze stavebního spoření, uzavřené závazky bankovní i nebankovní, jiný hypoteční úvěr, exekuce…)
·         Banka si důkladně prověřuje vaši bonitu, to znamená čistý příjem. Z tohoto příjmu je už odečtené pojištění, případně jiné splátky úvěrů, výživné i leasing.
·         Banka posuzuje vaši platební i úvěrovou historii.
·         Hypoteční úvěr je krytý zástavou nemovitosti, proto získáváte poměrně nižší úrokovou sazbu, než u jiných úvěrů.
schody domů
Když chcete hypotéku v pohodě splácet, při vyřizování se zajímejte nejenom o nízkou úrokovou sazbu, ale dávejte si pozor na některé body ve smlouvě.  Nebojte se s bankou jednat a i zároveň smlouvat:
Ø  Nízká úroková sazba, je převážně podmíněná splněním určité podmínky dané banky, například koupi dalších finančních produktů. Například se to týká připojištění a dalšíchskrytých poplatků, které mohou průměrnou sazbu hypotéky zdražit až o desetiny procent.
Ø  Datum fixacea konec fixace si vždy dobře ověřte (zapište si ho nebo dobře zapamatujte).
Ø  Poplatky za mimořádnou splátku,která bude mimo fixačního období, jsou dost vysoké.
Ø  Nepodepisujte smlouvudo té doby, pokud ji řádně neporozumíte. Čemu nebudete rozumět, nechte si vysvětlit.
Ø  V případě, že budete chtítzastavenou nemovitost pronajmout,dopředu se s bankou domluvte.
Ø  Zkuste se předem s bankou domluvit na tom, že si nepřejete zřízení zákazu zcizení nebozatížení formou věcného práva. To jezápis do listu vlastnictví. I když vám banka nevyhoví, je důležité, aby o tom byla banka informována ještě před podpisem smlouvy.
.
Na našem trhu je tak velké množství reklam bank i nebankovních společností, které lákají na nízké hypoteční úvěry, že je důležité nic neuspěchat, porovnat si nabídky, až pak se rozhodnout pro nabídku banky, která vám bude nejvíce vyhovovat.