Poplatek za předčasné splacení úvěru

Úvěry většinou nejsou poskytovány na tak dlouhou dobu jako hypotéky. V případě hypoték mají banky totiž delší dobu pravidelné zisky a příjmy z úroků, v případě spotřebitelského úvěru nemusí být úroky z pohledu doby splatnosti pro banky až tak zajímavé. Již před pár lety proběhla úprava zákonu o spotřebitelském úvěru, která spoustu věcí změnila.

Jak je to s předčasným splacením?

Dostali jste se k většímu obnosu financí? Začali jste lépe měsíčně vycházet? Získali jste zaměstnaní za více peněz a hodně jste si tím polepšili? Nějakým způsobem jste se dostali k větším penězům? Přemýšlíte nad tím, že byste se díky tomu mohli zbavit všech dosavadních dluhů? Pak zřejmě uvažujete nad předčasným splacením úvěru. V minulosti toto předčasné splacení bylo hodně pokutováno a banky si účtovaly vysoké penále, sazby a různé poplatky, aby si tím kompenzovaly ušlý zisk. V dnešní době se podmínky změnily a novela zákona změnila pohled na celkový spotřebitelský úvěr a v další řadě nařízení ČNB taktéž přispělo k tomu, že banky si už nemohou účtovat všechno, co chtějí nebo co považují za svůj náklady vynaložený s poskytnutím úvěru. Banky po těchto změnách nabízí splacení úvěru zdarma, a to kdykoliv během splácení. Je to považováno za jakýsi benefit, aby si tímto způsobem i nadále udržely své klienty. Konkurence je totiž v oblasti poskytování úvěrů vysoká, a tak banky nabízí tuto službu – předčasné splacení úvěru, často zcela zdarma. ČNB totiž udává přesně stanovené podmínky, co všechno banky mohou účtovat do svého takzvaně ušlého zisku. Těchto nákladů však zůstalo minimum, a tak se to některým bankám ani nevyplatí započítávat. Banky vám například mohou zaúčtovat administrativní náklady spojené s poskytnutím úvěru. Všechny ostatní náklady jsou výrazně seřezané a omezené, takže penále, kdysi považované jako hlavní za předčasné splacení, se tím výrazně snížily.
Něco jiného je to v případě hypotéky. Ovšem i tam máte hned několik možností, jak můžete hypotéku splatit, a to buďto částečně nebo úplně.