Rpsn výpočet

V praxi se s rpsn setkáváme neustále, a to v rámci půjček, úvěrů a úroků. Rpsn je totiž součástí tohoto kolotoče, a podle definice udává roční procentuální sazbu nákladů. Tato veličina je tedy udávána v procentech. S těmi se setkáte vždy, když budete žádat o nějakou půjčku.
Na internetu naleznete spoustu kalkulaček pro tyto výpočty. Zadáte některé veličiny jako je výše vašeho úvěru, pravidelnou splátku, tedy výši, kterou měsíčně splácíte, samozřejmě také dobu splácení, na jak dlouho jste si úvěr vzali, údaj, jestli splácíte jednou měsíčně nebo týdně, případně vepíšete další poplatky (do této kategorie můžeme zahrnout poplatek za uzavření smlouvy, jednorázové nebo dlouhodobé náklady spojené s úvěrem, většinou se uvádí částky) a tímto způsobem si můžete vypočítat rpsn. Nejedná se o nic složitého. Údaj vám vypočítá kterákoliv kalkulačka na internetu. 
Rpsn však bývá vždy uvedeno i ve smlouvě, proto je dobré zaměřit se zpočátku při uzavírání smlouvy nebo i při jejím hledání na tuto cifru. Může vám naznačit, jak vysoké procento to bude a podle toho můžete přihlížet na úvěr a vybrat si takový, který vám bude vyhovovat nejvíce.

Na internetu naleznete kalkulačky

Pokud byste si chtěli vypočítat rpsn, pak je nejlepší hodit všechny veličiny do kalkulačky, kterou najdete na internetu. Kalkulačka vám ihned vypočítá veškeré potřebné náležitosti. Rpsn je takový zrádný ukazatel. Většina lidí jej podceňuje nebo si neuvědomuje jeho důležitost. Často se díváme jen na úroky a dál nás nic jiného nezajímá. Přitom už kolikrát se lidé spálili, a to převážně kvůli takzvanému rpsn, které se proto stalo spíše neoblíbeným ukazatelem, leč za to vlastně vůbec nemůže, protože je to pouze veličina, která ukazuje to, co má a popravdě. Proto je nezbytné dívat se i na tuto veličinu a porovnávat různé nabídky. Vysoké rpsn samozřejmě znamená vysoké roční procentuální náklady čili čím je vyšší, tím logicky klient opět zaplatí zase o něco více.