Ručení nemovitostí

Dostáváme se k tématu, pro mnoho lidí nepříjemnému. Ručení nemovitostí není žádná katastrofa, ale pokud máme zastavit svůj majetek, často při tom lidi ještě skřípou zuby, i když ví, že se nedá nic jiného dělat. Něco trochu jiného je to v případě, že chcete začít stavět a moc dobře víte, že byste na tak vysokou částku nikdy nedosáhli, proto volíte půjčku a abyste dosáhli na nízké procento úroků a takzvaně výhodné podmínky, pak nejčastěji jde o hypotéku, s čímž samozřejmě úzce souvisí i ručení nemovití. Jenomže nic se nedá dělat, protože jinak bychom nemohli bydlet. Na stavbu domu si většinou nenašetříme, takže je zřejmě logické volit hypotéku, kterou následně ještě několik let i desítek let splácíte. Za výhodu lidé považují to, že už si mohou bydlet ve svém, i když je například na tento postavený dům uvalená hypotéka, takže jim v podstatě ještě nepatří, ale na to už mnohdy nemyslíme a užíváme si vlastní soukromé bydlení.

Ručit se může i v případě bytů

Ještě častější, možná i než stavba domu, je koupě bytu. Jestliže si jej chceme pořídit a mít ho ve vlastním vlastnictví, opět zde nastává problematika, že na koupi bytu nenašetříme plnou částku, možná tak na konci života, proto volíme hypotéku se zástavou nemovitosti, abychom mohli něčím ručit a abychom získali peníze za přijatelné podmínky. Ručit nemovitostí můžete i při běžných půjčkách. V některých případech se může ručit i na stotisícové částky. V případě hypoték se většinou jedná i o miliony.
Takzvaná zástava nemovitosti neboli ručení nemovitosti se využívala již v historii. Už první hypotéky byly nastaveny tak, že jste dali nějakou nemovitost do zástavy, abyste získali nižší procento úroků. Díky tomu si lidé mohli pořizovat vlastní bydlení a splácet měsíčně částky ještě dalších několik let. Hypotéky tedy byly oblíbené tehdy a jsou stále oblíbené i v dnešní době.
Za nemovitost se může považovat pozemek, dům, byt, ale i chata, nějaká budova, správní objekt, v případě firem i různé další budovy, haly a nemovitosti. Ručit tedy mohou jak fyzické osoby při soukromých půjčkách, úvěrech nebo hypotékách, tak i právnické osoby čili podnikatelé a firmy.