Splátky

Každá půjčka nebo zařízení úvěru v sobě nese jisté náležitosti a také povinnosti. Půjčka nám samozřejmě může být ku prospěchu, protože nám banka nebo jiná finanční společnost poskytne peníze, které potřebujeme a díky tomu si můžeme například zajistit bydlení, zrekonstruovat dům, pořídit si nový automobil, koupit vysněnou dovolenou, nebo také nakoupit potřebné věci do domácnosti, k našemu podnikání, platit potřebné výdaje a existuje celá řada dalších možností, jak půjčku nebo úvěr využít. Každý máme své vysněné sny a každý máme jisté potřeby. Díky půjčce můžeme získat větší nebo menší obnos financí ihned a následně pouze měsíčně tuto celkovou částku splácet. Říká se měsíčně, protože většina půjček se splácí pravidelnými měsíčními splátkami. Splátky jsou tedy úzce spjaty s půjčkami. Jakmile si půjčku nebo úvěr sjednáme a dohodneme konkrétní podmínky, vždy je ve smlouvě uvedena i částka splátky. Ta se skládá z části z vypůjčené celkové hodnoty úvěru a také z části z úroků. Úrok je jakýsi druh odměny bance za to, že vám půjčila peníze.

Různé podoby splátky

Splátka může být i jednorázového charakteru, avšak tento způsob se využívá v krátkodobých menších půjčkách.
Další z možností může být i mimořádná splátka. Tu však některé banky či nebankovní společnosti neakceptují, takže se raději vždy podrobněji seznamte s konkrétní smlouvou, protože by vám za to mohly být naúčtovány poplatky či penále. Některé společnosti však mohou mít mimořádnou splátku zdarma, závisí to opravdu již na konkrétních nabídkách bank nebo společností.
Splátkou splácí dlužník svůj dluh vůči věřiteli. Obecně řečeno dlužník splácí bance nebo jiné nebankovní společnosti. Většinou se splátka vrací v pravidelných intervalech. Může jít o měsíční splácení, to bývá nejběžnější, ale jsou i jiné možnosti, jak se dohodnout na splácení, například týdenní nebo čtvrtletní.
Výše splátek se samozřejmě dá také vypočítat. K výpočtu potřebujete znát již několik proměnných jako je výše úvěru, výše splátky, interval splácení například měsíční, doba splátek, úroková sazba a délka úvěru. Kalkulačky na internetu jsou pouze orientační a mohou se od sebe lišit.