Úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéka

Často diskutovatelným tématem, převážně poslední doby, je hypotéka a úvěr ze stavebního spoření. Obojím můžete financovat své bydlení, a proto je zřejmě, že se klienti ptají, co je pro ně přijatelnější? Je dobré znát alespoň základní podmínky jednoho i druhého, abychom mohli tyto dvě možnosti porovnávat. Obojí značí financování na budoucí bydlení. Hypotéka je vždy spjatá se zástavou nemovitosti, takže je hned každému jasné, že musíte nějakou nemovitostí ručit, takže musíte nějakou vlastnit. Jak je to ale s úvěrem ze stavebního spoření? Nemusím dlouhou dobu čekat, protože si úvěr můžu vzít až za dva roky? Není to podmínkou? Hned se vrhneme na další konkrétní vlastnosti hypotéky i úvěru ze stavebního spoření, abychom byli moudřejší.

Jedno nebo druhé?

Otázka zůstává stejná, jedno nebo druhé? Hypotéku v dnešní době získáte poměrně snadno. Jestliže nemáte žádné závažné finanční problémy, tak na ni dosáhne téměř každý. Splátky se dají vypočítat tak, aby vám vyšlo delší časové období splácení, abyste při měsíčních splátkách takzvaně „vyžili“ a nic vám pro život nechybělo. Čili aby finanční zátěž byla přijatelná. Hypotéka se samozřejmě bere na několik let i desítek let. Je na výběr z velkého množství bank i dalších institucí, takže v tomto ohledu jsou možnosti opravdu široké. Navíc si můžete odečíst úroky ze splácení od vašeho základu daně, a to dokonce až do výše 300 000Kč. V případě hypotéky však musíte vždy ručit nemovitostí. Finance nemusíte získat na celkovou částku. Je zde doba fixace a celkové vyřizování v některých případech může být zdlouhavé – záleží však na konkrétní bance nebo instituci, kde si budete hypotéku zřizovat.
Úvěr ze stavebního spoření znamená, že máte založené takzvané stavebko. To musíte mít zřízené minimálně dva roky, abyste si mohli vzít následně úvěr. Musíte mít také naspořenou nějakou minimální hodnotu z cílové částky. Taktéž se ručí nemovitostí, ale nemusí to platit vždy. V mnohých případech se berou i nižší částky, například na rekonstrukce, kde se neručí. V případě úvěru ze stavebka musíte dokládat faktury. Opět si můžete odečíst úroky až do výše 300 000Kč od základu daně. Posoudit obě varianty a vybrat si tu „vhodnější“, musí každý klient sám, protože podmínky máme každý individuální. Někdo, kdo má založené již roky stavebko a měl vždy v plánu pořídit si z něj nové bydlení, zřejmě nebude uvažovat nad hypotékou. A zase na druhou stranu někdo, kdo vlastní nemovitost, může něčím ručit a chce si zlepšit bydlení, aniž by měl založené stavebko, zřejmě nebude uvažovat nad úvěrem ze stavebního spoření, ale nad běžnou hypotékou. Proto si každý klient musí vybrat podle svých možností.