Aby se hypotéka nestala noční můrou

Reklam na půjčky a hypotéky je už tolik, že člověk pomalu ani neví, pro kterou se má rozhodnout. I když jsou dražší, jsou přesto žádané, protože každý sní o svém bydlení. Stavět nový dům, to není jen o financích, to je plno práce okolo stavby a je to velmi časově náročné.
 pojištění domácnosti
 Nechceme vás tímto článkem odradit od toho, abyste si pomocí hypotéky pořídili svůj vysněný domov. Naopak. Jen je důležité stručně připomenout i poradit lidem, kteří zvažují hypotéku, co je může během dlouhého splácení tohoto závazku čekat a tím se vyhnuli případným rizikům.
 šipka nahoru
·         Nepromyšlené zadlužování každá banka i nebankovní sektor s licencí mají povinnost zjistit o žadateli o hypotéku nebo jinou spotřebitelskou půjčku schopnost splácet. Zjišťuje všechny aktuální dostupné informace o příjmech a výdajích na zabezpečení základních životních potřeb jak samotného žadatele, tak všech, vůči kterým žadatel vyživovací povinnost. Dále zjišťuje celkové informace o jeho finanční i ekonomické situaci. Především o peněžních závazcích. Banka se zajímá i o to, pokud žadatel v době dlouhodobého splácení bude v důchodu, jak bude splácet, protože v důchodu se mu podstatné sníží příjem.
 
·         Dobře sepsaná úvěrová smlouva je základ. Velmi dobře si ji přečtěte, udělejte si na to dostatek času. Protože i za chyby banky s různými dodatkybudete platit.
 
Banky posuzují hodnotu nemovitosti propočtovým koeficientem. Počítejte s tím, že nemovitost nebude ohodnocena na 100%.
 
·         Čerpání úvěrupostupné čerpání úvěru je levnější a využívá se při financování výstavby nemovitosti nebo větší rekonstrukce.  Při čerpání platíte bance pouze úrok, ale každá banka má stanovenou jinou výši čerpané částky i omezený termín čerpání. Po vyčerpání všech finančních prostředků začnete pravidelně splácet úvěr = splátka úvěru + úrok (anuitní splátky).
 
·         Pojištění při čerpání hypotečního úvěru nepodceňujte.Nikdo z nás dopředu neví, jaké můžou nastat v životě problémy. Variant pojištění je více. Může se jednat o pojištění schopnosti splácet úvěr, které vám pokryje náklady při ztrátě zaměstnání, úrazu, pobytu v nemocnici apod.). Úvěrové životní pojištění by snad měl mít každý. Tím může zajistit svou rodinu v případě úmrtí. Zde vám nejlépe poradí odborníci. Ano, jsou to pravidelné další finanční náklady, ale s tím by se mělo počítat při čerpání každého hypotečního úvěru.
 
·         Fixace úrokové sazby hypotečního úvěruby se měla řídit podle stability na finančním trhu. Je dost důležité sledovat vývoj. (Pokud tomu nerozumíte, je dobré se poradit s odborníky.) Například si zafixujete stabilitu úrokové sazby na 3 roky. Pro vás to bude jistota, že se vám splátka během tohoto období nezvýší. V této době si ale hypotéku nemůžete refinancovat nebo využít mimořádných splátek.
 klíč k domu
Poznámka: Pokud si berete hypotéku a jste s vaším rozpočtem „na doraz“, neuvažujte jen o výši úrokové sazby. Nesmíte zapomenout na poplatky, které musíte bance za vyřízení hypotéky zaplatit. To jsouvaše výdaje navíc.