Co je kontokorent

Na otázku: „Co je to kontokorent?“, můžeme odpovědět tím způsobem, že se jedná o možnost čerpání dalších peněz na běžném účtu, i přesto, že už jste na nule. Co si pod tím v praxi můžeme představit? Kontokorent se tedy ve většině případů využívá v souvislosti s běžným účtem, který můžete mít založený kdekoliv. Můžeme jej nazvat jako doplňkovou službu. Na účet vám chodí výplata a každý měsíc vám z něj odchází také nějaké platby, jako SIPO, na bydlení, pojištění a další měsíční poplatky. V některých případech se můžete s poplatky dostat až na nulu, což není výjimkou ani žádným překvapením, protože jsme utratili jeden měsíc víc než jindy. Na účtu tedy už nemáte dostatečnou hotovost, ale potřebujete ještě něco zaplatit. Co v takovém případě dělat? Právě nyní můžete sáhnout do „rezervy“ a využít kontokorent. Peníze tedy z účtu budete moci ještě čerpat, a to právě v situaci, kdy už tam sami žádné peníze nemáte. Jedná se o jakési povolení, že můžete čerpat do mínusu. Tuto transakci můžeme označit také jako půjčku. Můžete jít na účtu do mínusu.

A jak je to s podmínkami a založením?

Podmínky kontokorentu a samotný kontokorent většinou souvisí se založením běžného účtu. Už na přepážce se mohou zeptat, jestli chcete kontokorent. Určí se, do jaké výše můžete čerpat a hned na začátku víte, na co budete mít nárok, do jaké částky můžete tuto službu využít. Jestliže si jej zřídíte, můžete čerpat peníze z běžného účtu i v případě, že jste na nule a jdete takzvaně do mínusu. Peníze tam následně můžete vložit kdykoliv, a to třeba i hned na druhý den. Většinu kontokorentů můžete splatit do 6 měsíců až 1 roku. Do určité doby tedy musíte jít s účtem do plusu. Peníze tímto způsobem můžete získávat a vracet klidně každý měsíc. Můžete tedy tuto službu využívat opakovaně. Je však důležité, zjistit si předem všechny podmínky kontokorentu. Jestli za využití této služby nepřeplatíte následně vysoké poplatky.
A kolik může být takový kontokorent? O jakou částku se může jednat? Obvykle se může jednat o dvojnásobek až trojnásobek měsíčního příjmu. Může jít tedy o pár až několik desítek tisíc korun.