Co je to spotřebitelský úvěr?

Označením, spotřebitelský úvěr, se rozhodně nemohou chlubit všechny půjčky nebo úvěry. Jde totiž o specifické označení úvěru, které má hned několik významných vlastností, podle čeho jej můžeme identifikovat, rozpoznat a určit, komu může být udělen.
Spotřebitelský úvěr je druh úvěru, vhodný pro běžné spotřebitele. Jak už z názvu napovídá, jedná se o spotřebitelský tedy vhodný pro jakéhokoliv občana, samozřejmě nad 18 let věku. V tomto ohledu si nesmíme tento pojem plést s podnikatelským úvěrem, který je vhodný pouze pro podnikatele. V našem případě spotřebitelského úvěru se tedy nejedná o podnikatelský úvěr. Zároveň se v tomto případě nemusíte setkat s ručením. I přesto, že se jedná o úvěr, což je slovo poměrně zavádějící a táhne nás k tomu, že budeme muset u úvěru ručit nemovitostí, tak zde to neplatí. U spotřebitelského úvěru totiž nemusíte ručit nemovitostí. Je zřizován na nižší částky, například 200 000 nebo 300 000 či do 500 000, proto nemusí být vázán na ručení nemovitosti. Ručení se obvykle vyžaduje až při vyšších částkách, například nad půl milionu nebo nad milion.

Na co si peníze potřebujeme vzít?

V běžném životě volíme tento typ úvěru právě ve chvíli, kdy potřebujeme zaplatit spotřební zboží, koupit si nový automobil, pořídit si vybavení do domácnosti, zaplatit nějakou opravu nebo menší rekonstrukci, koupit si novou televizi či něco podobného. Většinou se v tomto případě neručí, protože si úvěr bereme na menší částky například do půl milionu nebo do milionu korun. Vyšší částka by se totiž již neřešila spotřebním úvěrem, ale například hypotékou, kde bychom ručili nemovitostí.
Spotřebitelský úvěr si tedy nebereme v případě, že chceme řešit své bydlení, a chceme ručit nemovitostí. Na tyto případy jsou určené jiné typy úvěrů.
Kde si jej můžeme sjednat?
Úvěr poskytují banky a také nebankovní společnosti. U bankovních institucí samozřejmě můžete očekávat, že musíte splnit základní kritéria pro žádost o úvěr. V případě nebankovních institucí je zde větší tolerance například k záznamům v registrech. Každá společnost však může mít jiné podmínky, proto je potřeba si zjistit podmínky u konkrétní banky či nebankovní společnosti.