Doporučení se může změnit v zákon!

V tuto chvíli se Česká národní banka opět snaží zajistit růst úrokových sazeb a omezit tak možnost obyčejných pracujících lidí dosáhnout na hypotéku a zajistit si tak svůj sen, tedy vlastní bydlení.
Kromě toho, že Česká národní banka v tuto chvíli doporučuje bankám, aby neposkytovaly hypotéky stoprocentní, protože by dle ní měli mít lidé alespoň jednu pětinu ceny nemovitosti naspořenou, omezuje také banky, protože ty smí poskytnout pouze 15% nových úvěrů na devadesáti procentní hypotéky.
Česká národní banka tyto požadavky chce prosadit v rámci novely zákona o České národní banky. Již je však ve hře pozměňovací návrh šéfa výboru sněmovny, který by mohl tuto novelu změnit a zmírnit tak dopady na veřejnost.

banka
 

Česká národní banka reguluje!

 
Česká národní banka chce využít těchto regulací proto, že hypoteční úvěry dostával momentálně v podstatě každý, kdo si o hypotéku požádal. V tuto chvíli je v České republice, dle dostupných zdrojů, splácen na hypotékách skoro bilion korun. Za letošní období si lidé v naší republice půjčili rekordních 58 miliard. A Česká národní banka ve své starosti o občany a jejich blaho vyšla s tím, že by někteří mohli mít v budoucnu starosti se splácením. I přesto, že podíl úvěru v selhání na hypotečním trhu je maximálně 1,51%.

cenzura
 
Jak bylo uvedeno, výše uvedené informace jsou důvodem toho, že Česká národní banka chce zavádět přísnější pravidla a chce je uplatňovat i na refinancování hypotéky. Naše centrální banka chce, aby se na refinancované úvěry nahlíželo jako na úplně nové úvěry.

klauzule

Tyto změny tak pocítí hlavně žadatelé, kteří měli svoji původní sazbu poměrně nízkou a podmínky na úvěrech výhodné. Stane se tedy to, že pokud budete náhodou chtít přejít za výhodnějšími podmínkami, čemuž se centrální banka také v podstatě pokouší zabránit, budete muset opět dokládat hotovost ve výši 10% nemovitosti a ještě budete muset mít vyšší příjmy, než bylo doposud standardem.
Cílem tohoto tlaku České národní banky je ve výsledku snížení cen nemovitostí.
 
Jak se můžeme dočíst, nízké úrokové sazby a zájem o hypotéky, výrazně zvýšil ceny domů a bytů.