Družstvo úvěr

Na panelové domy můžeme v naší zemi narazit v každém větším, a v dnešní době i menším, městě. Bez takzvaných paneláků, bychom se zřejmě neobešli, protože mnoho lidí by nemělo kde bydlet. Na své vlastní bydlení většina z nás nedosáhne, protože nemáme naspořené milionové částky, abychom si postavili vlastní dům, a proto to většinou řešíme byty v panelových domech. Byty si můžeme buďto pronajímat nebo koupit do osobního vlastnictví. Jedním z možných řešení je také odkoupení podílu od bytového družstva. Když to vezeme z druhé stránky, o celé panelové domy se taktéž musí někdo starat. Většinou se tedy jedná buďto o družstvo nebo o společenství vlastníků jednotek, často používaná zkratka SVJ.  Pro opravu bytového domu tedy potřebujete velké množství financí, a proto se často řeší právě úvěrem, abychom mohli zateplit celý objekt, vyřešit fasádu, zlepšit systém vytápění, opravit střechu, zmodernizovat společné prostory či zrekonstruovat objekt.

Na co se mohou peníze použít?

Jedním druhem rekonstrukce bývá v dnešní době často zmiňovaná revitalizace bytového domu. V případě kompletní revitalizaci bychom mluvili o mnohamilionové výloze, kterou je potřeba zaplatit. Fond oprav však většinou takto vysokou částkou nedisponuje, a proto se volí úvěr. Sjednat si jej můžete v bance nebo stavební spořitelně.
Ten může zahrnovat opravy, rekonstrukce a mnoho dalšího. Zejména se může jednat o:

  1. Opravy, rekonstrukce, revitalizace, modernizace a další stavební úpravy menšího či většího charakteru.
  2. Do této kategorie se dále může řadit koupě nemovitosti, což může být pro některé z nás překvapením. Většinou si myslíme, že tento úvěr si můžeme vzít pouze na nějaké opravy, zateplení, fasády, či opravy střech, což bývá nejběžnější a nejčastější z modernizací, ale peníze z úvěru pro družstvo či SVJ můžeme využít i na koupi nemovitosti. Velice častý případ, který můžeme uvést je odkoupení objektu od měst či obcí.
  3. A v neposlední řadě můžeme penězi refinancovat dřívější půjčky, které jsme si vzali nebo i úvěry, které byly poskytnuté právě na opravy, modernizaci či rekonstrukce.
  4. Je zde také možnost proplacení dřívějších investic do nemovitosti a již vynaložených nákladů.