Hypotéka bez zástavy nemovitosti? Jde to!

·         Důvodů, proč lidé nemohou ručit za hypotéku vlastním domem či bytem, je mnoho. Někomu se ta myšlenka jednoduše nelíbí, další ještě nemá nemovitost zapsanou v katastru či s ní ručit nemůže. Pro všechny tyto problémy ale existuje řešení.
model domečku
Prvním řešením je účelová půjčka na bydlení. Na trhu jich je spousta a lze si půjčit i milion korun. Půjčka na bydlení je tak skvělá nejen pro koupi menších bytů, ale například i pro situace, kdy na klasickou hypotéku ještě nedosáhnete. Typickým příkladem použití půjčky na bydlení tak může být třeba koupě garsonky nebo chaty, ale také platba za projektovou dokumentaci či stavbu základů. Je nutné se připravit na to, že roční úvěrové sazby jsou u těchto půjček vyšší než u hypoték, na druhou stranu k jejich vyřízení je obvykle potřeba jen zajít na pobočku a předložit potvrzení o příjmu. Kromě toho, půjčka se dá využít i na vnitřní vybavení.
 snový domov
·         Pokud máte stavební spoření, jste z poloviny za vodou. Banky nabízejí úvěr ze stavebního spoření či překlenovací úvěr. Nicméně, tento druh půjčky samozřejmě předpokládá, že prvně naspoříte určité procento cílové částky, dosáhnete hodnotícího čísla a také si počkáte zákonné dva roky. Jedná se proto spíše o řešení pro ty, kteří se plánují časem stěhovat do většího bytu, či si někdy v budoucnu postavit domek. Pokud potřebujete peníze rychle, řešením je překlenovací úvěr, o který se dá požádat hned po uzavření smlouvy o spoření. Výhodou tohoto úvěru je nulová akontace, a také garance úrokové sazby. Z překlenovacího úvěru se dá také vyzískat více peněz než z běžného úvěru ze stavebního spoření.
 
·         Pokud stavíte dům, mohl by pro vás být zajímavý i předhypoteční úvěr. Ten se uzavírá zároveň se standartní hypotékou, a je určený pro dobu, dokud věřitel nemůže ručit svou nemovitostí. Typickým příjemcem předhypotečního úvěru jsou tak například ti, kteří si staví dům, a peníze potřebují ještě před zapsáním domu do katastru nemovitostí. Předhypoteční úvěr se obvykle uzavírá na rok či dva, a dlužník po tuto dobu splácí pouze úrok, ale ne jistinu. Jakmile je možné nemovitostí ručit, předhypoteční úvěr automaticky přechází v hypoteční úvěr, a dlužník začíná splácet jak úrok, tak jistinu. Tento typ úvěru je tedy ideální pro ty, kteří vědí, že v budoucnu budou chtít nemovitostí ručit, ale brání jim v tom například právě chybějící zápis v katastru nemovitostí. Na rozdíl od půjčky na bydlení se dá předhypoteční úvěr sjednat i pro celou hodnotu nemovitosti, takže je ideální tam, kde je potřeba více peněz najednou. Na druhou stranu se zavazujete k čerpání hypotéky od dané banky, takže se vyplatí dobře zvážit, u které banky si předhypoteční úvěr sjednáváte.
 peníze skládačka
Kromě výše uvedených je také samozřejmě možné si sjednat úvěr u nebankovní společnosti, která ručení nemovitostí nepožaduje. V tomto případě si ale dávejte velký pozor na podmínky hypotéky, zejména na podmínky odstoupení od smlouvy a sankce za pozdní platby. Uchráníte se tak od podvodníků a následných problémů.