Hypotéka předčasné splacení

Dalším hodně diskutovatelným tématem je předčasné splacení u hypoték. Je to možné? Ano, samozřejmě, že je to možné, ale v minulosti jsme se mohli setkat i s tím, že za tuto „drobnost“, byly účtovány vysoké poplatky. Jak je tomu v dnešní době? Změnilo se něco? Můžeme říct, že v poslední době upravila ČNB i tyto podmínky.
Hypotékou se obecně míní úvěr, u kterého ručíme nějakou nemovitostí. Nemovitost vlastníme a můžeme ji poskytnout jako takzvanou „zástavu“. Jestliže s ní budeme ručit a požádáme o úvěr, jedná se tedy o hypoteční úvěr, zkráceně hypotéku. S hypotékou se řeší náklady spojené s bydlením, můžete tedy se získanými penězi financovat stavbu domu, koupi bytu nebo rekonstrukci bytu či domu, přístavbu a stavbu a spoustu dalšího. Hypoteční úvěr zprostředkovávají bankovní i nebankovní instituce.
Takže přejdeme, k již zmíněnému předčasnému splacení. Jakmile hypotéku již nějakou dobu platíte a dostanete se nějakým způsobem k dalším penězům, můžete přemýšlet o předčasném splacení. Doposud tento úkon byl spíše nevýhodný. V historii jsme se setkávali s tím, že za to byly hodně vysoké poplatky a sazby. V dnešní době je tomu jinak.

ČNB upravila základní podmínky

Nastal rok 2019 a ČNB se zaměřila i na poplatky související s předčasným splacením hypotéky. Po této úpravě by se dalo říct, že bankám zbylo jen minimum toho, co si mohou naúčtovat, takže předčasné splacení by mohlo být téměř u všech institucí skoro zadarmo. Banky nyní nesmí účtovat svým klientům náklady spojené se zajištěním zdrojů pro poskytnutí hypotéky, které často banky účtovaly. Banka nesmí zaúčtovat ani provize, které zaplatila zprostředkovateli za poskytnutí úvěru. Pozor by si měly dát banky i v případě umělého navyšování. To již není povoleno a banky v této souvislosti nesmí klientům účtovat žádné náklady navíc, ale pouze takové, které jsou prokazatelně zaúčtované v účetnictví.
Díky těmto krokům se hodně sníží poplatky za předčasné splacení. Proto se již v dnešní době nemusíte obávat, že by za předčasné splacení byly milionové sankce. U každého věřitele, poskytovatele úvěru, se však tyto podmínky mohou stále trochu od sebe lišit.