Jak na pojištění majetku?

Jak vyzrát na pojišťovny, které vědí, jak slovíčkařit a jak si najít něco, kvůli čemu vám pojistku nevyplatit? Majetek je ohrožen neustále, a pokud nechcete, aby se stala nějaká přírodní nebo i lidská katastrofa, jediná cesta, jak svůj majetek stoprocentně ochránit, je žádný nevlastnit. Abychom vám ale alespoň mírně pomohli, sepsali jsme zde nejčastější chytáky, které pojišťovny ve svých smlouvách ukrývají.
poškození domku
Nemovitost nemusí být domácnost
Domácnost, to je souhrn veškerých movitých tedy hmatatelných a přemístitelných věcí, které lze z domu odnést. To znamená elektronika, skříně, vybavení, nábytek, postele a podobně.

Nemovitost je to, co odnést nemůžete; podlahy, zdi, střecha, ale také bazén zalitý v zemi a jeho kryt, případně komín a sklep.

Pakliže máte rodinný dům či vilu, hodí se si pojistit oboje. Například pro případ, že nastane pohroma a vám s domu nezůstane vůbec nic, exteriér i interiér totálně zničený nebo markantně poškozený. Například při vichřici nebo povodni či záplavě, případně při požáru. V tomto případě byste od pojišťovny dostali přibližně dva miliony korun na stavbu nového domu.

Pakliže hospodaříte v bytě, je logické pojistit si domácnost. Dům jako takový, ať už se jedná o panelový dům nebo činžovní či bytovku, zaplatíte společně jako společenství vlastníků případně družstevníků, nájemníků a tak podobně. Vznikne-li tedy škoda na celém panelovém nebo činžovním domě, pojistka půjde na dům jako takový z pojištění, které uzavřeli všichni nájemníci společně.
velká voda labe
Záplava či povodeň?
Jedná se skutečně o dva pojmy, které pojišťovna ani za nic nezaměňuje.
Povodeň, to je, když se váš dům nachází blízko vody, která se při povodni vylije z břehů, a´t už jde o vodní nádrž, řeku nebo třeba jezero.
Záplava, to jsou průtrže mračen, nekonečné provazce deště, které zvednou třeba zemní vody, a ty potom klesnou.
Nejlépe je pojistit se proti obojímu.