Jak se splácí kontokorent

V případě kontokorentu mluvíme o jakémsi druhu „půjčky“, jeho podstatou však zůstává, že se váže k běžnému účtu, takže na něm v podstatě můžete jít určitou částku do mínusu. Sjednat si jej můžete při zařizování běžného účtu nebo jako „doplňkovou“, službu až později. Kontokorentem lze přečerpat finance z běžného účtu do mínusu. Většině lidí chodí na účet výplata, platí se z něj různé poplatky, nájmy, inkasa, paušály a spoustu dalšího. Jakmile potřebujete jeden měsíc vybrat více peněz, a už vám na účtu žádné nezbyly, můžete využít právě služby kontokorentu a jít takzvaně do mínusu. Povolenou částku vám sdělí banka hned při zařizování tohoto produktu. Limit je stanoven většinou na dvoj až troj násobek vašeho průměrného měsíčního příjmu. V případě překročení povoleného limitu se však účtují vysoké poplatky.
Se splátkou kontokorentu to není nijak složité. Nemusíte chodit do banky každý měsíc, abyste zaplatili splátku, ani nemusíte složitě peníze převádět z jiného účtu. Pokud vám na tento účet chodí pravidelně měsíční výplata a dostanete se alespoň jednou ročně na nulu nebo do plusu, pak je „půjčka“, vynulována a můžete si opět tímto způsobem půjčovat, třeba hned příště.

Jednou ročně v plusu

Některé společnosti mají nastaveného půl roku, jiné většinou rok. Pokud jednou za rok budete na účtu v plusu, máte kontokorent splacen i s jeho poplatky. Většinou se kontokorent brává na nečekané výdaje a splácí se například díky další výplatě, kdy se dostanete do plusu. Pokud byste se však nedostali do plusu na účtu, pak čekáte pár měsíců, než se to podaří. V případě, že by vám na tento účet nechodila v dalších měsících výplata, pak ano, museli byste peníze nějakým způsobem alespoň jednou za rok na účet vložit, abyste splnili základní podmínky a neplatili vysoké pokuty za nedodržení smluvních podmínek. Naskočily by vám zřejmě vysoké penále.
Ještě si pro zajímavost řekneme, že stačí být jeden den v plusu, a druhý den můžete jít opět do mínusu a od této chvíle se opět počítá nový rok, po který musíte peníze opět vložit nebo být na účtu v plusu. Úroky totiž mohou naskakovat za každý den, kdy máte tímto způsobem „vypůjčené peníze“. Pokud kontokorent nevyužíváte, pak se penále neplatí.