Je třeba bydlet, a to rychle!

Důvody pro uzavřít hypotéku mohou být hned různé. Dle průzkumu ČBA (České bankovní agentury) jde drtivá většina hypoték na pokrytí nákladů na vlastní bydlení – to znamená, že spousta lidí nakupuje byty a domy anebo staví. Běžná půjčka ani na takový byt nedosáhne, už nějaký ten pátek. Ceny bytů ale neustále rostou a nijak se nezastavují. Stačí se podívat do pěknější čtvrti ve městě jako je Olomouc a porovnat si ceny bytů. Samozřejmě, klasický panelový byt klidně seženete i za 1 milion a půl, ale například byty v nové čtvrti u obchodního domu Šantovka, tam se ceny šplhají až do výše 5 milionů a výše.
těžké břemeno 

  1. 73 % Lidí si pořizuje hypotéku na své vlastní bydlení
  2. 12 % lidí na rekonstrukci svého stávajícího bydlení
  3. 7 % jako investici
  4. Refinancování a další důvody

 
Můžeme vidět, že zde máme i nějaké ty rekonstrukce stávajícího bydlení, což by se klidně dalo zahrnout do bodu 1). Trošku klesl počet těch, kteří si berou hypotéku kvůli investici. A že se jedná o investici dobrou, to je bezesporu. Mnohem lepší než zlato či stříbro je mít nějaký ten byt – zvláště teď, když cena nezadržitelně stoupá. A možná se ta cena nijak nezlepší, protože na této planetě je tak trochu omezený počet míst.
otevřené dveře 

Refinancování

Skutečně se vyplatí refinancovat si hypotéku další hypotékou? Dle nejnovějších trendů asi horko těžko, neboť úroková sazba hypoték se neustále posouvá výš, a lidé si je stále neotřele berou. Je však pravda, že některé banky se rozhodly úrokovou sazbu snížit a trochu pozměnily úrokové sazby směrem dolů, což je dozajista příjemná novinka na poli bankovnictví.
 

Hypotéky, to je běs

Nejnovější finanční celosvětová krize byla právě důsledkem jistého nezajištěného poskytování hromadných hypoték na příliš předražené nemovitosti, což lidé nemohli splatit, neboť to byly zkrátka příliš vysoké pálky. A byť se finanční strategie bank přece jen trochu změnila k udržitelnějšímu, může být jen otázkou času než nás to tady zasáhne jako Barcelonu před 9 lety.