Kreditní karta vs debetní

Kreditní a debetní. Slyšeli jste tyto názvy? Víte, že jsou spojené s kartami a placením? Jak ale přesně funguje jedna a jak druhá? Pokud si nejste jistí, řekneme si, jak funguje kreditní karta a jaké má vlastnosti a co vlastně znamená, a to samé platí i v případě debetní karty.
Řekneme si tedy něco hned o té první z nich. Zmínili jsme kartu kreditní. Kreditní kartu získáte ve spojitosti s revolvingovým úvěrem. Jakmile s ní v obchodě platíte, čerpáte peníze vlastně prostřednictvím úvěru. Ten následně po určitém období musíte splatit. Lze jej splatit ještě předtím, než platíte úroky, takže můžete čerpat peníze, splatit tento úvěr a nemusí vám naskočit úroky. To je ovšem potřeba si pohlídat, protože každá banka to může mít nastavené jinak. Kreditní karta se také vystavuje pro lidi, kteří mají dobrou platební bilanci čili jsou solventní a své závazky si plní. Může se jednat o dvojnásobek až trojnásobek měsíčního příjmu. Na kreditní kartě tedy nemáte žádné své vlastní peníze, ale čerpáte jakýsi druh půjčky – revolvingového úvěru, a následně jej musíte splatit. S kreditní kartou jsou spojené také různé bonusy a slevy, protože se většinou „kreditka“, vystavuje v rámci nějaké společnosti nebo firmy, například čerpací stanice nebo obchodních domů, u kterých budete mít slevy, či bonusový program, do kterého sbíráte body, které následně můžete vyměnit za nějaký produkt. Pozor si však musíme dávat na splácení, protože nemůžeme jenom čerpat peníze do nekonečna. I kreditka má svůj určený limit.

Zásadní rozdíl

Základní rozdíl už jistě bude každému zřejmý. Kreditní karta je spojená s úvěrem, kdežto debetní kartu míváme všichni v rámci běžného účtu. S debetní kartou totiž platíte svými penězi, které máte na běžném účtu. Takže jakmile vám na účet přijde výplata, můžete s penězi hradit inkaso, zaplatit nájem, nakoupit si potraviny a drogerii, něco si objednat z internetu a tak dále. Na všechno můžete použít peníze, které máte na účtu a těmi to zaplatit. Pokud máte zřízený k běžnému účtu kontokorent, můžete vybírat peníze i takzvaně do mínusu.