Kreditní karty

 
Druhy kreditních karet
 
Existuje mnoho druhů kreditních karet. Nabízí je bankovní i nebankovní instituce. Mohou být i tzv. cobrandové kreditní karty, které jsou v souvislosti s nějakou institucí (Tesco kreditní karta). Kreditní karty mohou být klasické (kreditní karty bez úroku), se slevou (sleva při platbě u obchodníku / u vybraných obchodníků), gold, platinová (pro lidi s příjmem nad 50 000 Kč a VIP klienty), VIP kreditní karta (pouze pro VIP klienty) a samozřejmě již zmiňované cobrandové kreditní karty (ve spolupráci s obchodníkem).
 otevřená peněženka
Parametry kreditní karet
 
Úrok
Vždy je uváděna roční úroková sazba. Tato sazba se může měnit na základě druhu kreditní karty. Pohybuje se od 19,99 % až po 29,99 % ročně. Na určitých VIP kreditních kartách pro VIP klienty může být úroková sazba mnohem nižší. Úroková sazba pro platby u obchodníků se pohybuje kolem 23,99 % ročně. Dávejte si pozor na výběry z bankomatu. Zde se totiž nevztahuje bezúročné období a částka je úročena ihned od provedení transakce (účtuje se i poplatek za výběr kreditní kartou z bankomatu). Úrok u výběru z bankomatu je většinou 29,99 % ročně.
 
Poplatky
Kreditní karta existuje i bez poplatku. To může být podmíněno útratou určité měsíční částky (většinou 3 000 až 10 000 Kč). Klasické poplatky za kreditní kartu mohou být od 19 Kč až do 499 Kč měsíčně. Další poplatky mohou být za sms informace o platbách kreditní kartou, za papírový výpis, za pojištění, za převod financí na běžný účet a také za výběr z bankomatu. Vždy se podrobně podívejte na ceník ke kreditní kartě.
 uklízení karty
Bezúročné období
Pohybuje se od 45 až do 60 dní. V bezúročném období můžete vrátit peníze zpět bez navýšení. Vztahuje se na platby u obchodníků a někdy na některé typy převodu z kreditní karty na běžný účet. Pozor! Výběr z bankomatu je vždy úročen ihned od provedení transakce a nevztahuje se na něj bezúročné období!
 
Výhody
Kreditní karta může mít slevy u obchodníků při každém nákupu, případně slevy u vybraných obchodníků v rámci partnerů. Existuje i kreditní karta, kde máte slevy na faktury od O2 (dle měsíční utracené částky z kreditní karty) a také např. Tesco kreditní karta (zde získáváte Clubcard body navíc za platby i mimo obchody Tesco).  Můžete si také převádět finance na běžný účet, ale je potřeba se podívat na podmínky.
 
Kreditní karta je dobrý sluha a může hodně ušetřit. Jen je potřeba si vybrat tu nejlepší variantu.