Kreditní vs debetní karta

Takzvaná kreditka a debetka. Většinou však lidé používají pouze jeden výraz, a to je kreditka, tedy kreditní karta. Mnohdy však ani netušíme, že tento název používáme špatně. Víte opravdu, co je to kreditní karta? Musím se přiznat, že pokud nezabrouzdáte trochu více a hlouběji do světa financí a bankovnictví, tak vám často v běžném životě ani nepřijde divné, že tento název používáte špatně.

Takže co je to kreditní a debetní karta a jaké mají vlastnosti?

 Jestliže vlastníte kreditní kartu, pak máte zřízený i revolvingový úvěr. Je to překvapení? V tom případě zřejmě nevlastníte kreditní kartu nýbrž debetní, která je spojená s běžným účtem. Jaké jsou zásadní rozdíly? Zásadní rozdíl je v tom, že při zřizování kreditní karty, kterou si mohou sjednat pouze lidé, kteří včas splácí své půjčky a jsou bonitní, si lidé zřizují také revolvingový úvěr. Kreditní karta je následně nástroj, jak z tohoto typu úvěru mohou lidé peníze využívat čili s kreditkou mohou platit v obchodech, nakupovat zboží a služby, objednávat věci přes internet a spoustu dalšího. Ovšem kreditní kartu využívají v rámci revolvingového úvěru, takže nemáte žádné vlastní peníze někde na účtu, ale využíváte k placení peníze z banky formou jakési půjčky. Výše této „půjčky“ je sjednána hned při vyřizování úvěru. Banky si určují, kolik financí můžete tímto způsobem vyčerpat. Většinou se může jednat o dva až tři průměrné měsíční příjmy. Běžný účet v tomto případě vůbec nepotřebujete a nijak s kreditní kartou nesouvisí. Pokud tuto půjčku zaplatíte včas a splatíte ji celou, pak vám nenaskočí ani úroky a můžete si znovu „půjčovat“ a využívat peníze, které následně opět za nějakou dobu splatíte. Toto období se nazývá jako bezúročné a sdělí vám jej opět hned při zřizování revolvingového úvěru v bance.
Zmíníme si ještě vlastnosti debetní karty. To je právě ta, která klasickým způsobem souvisí s běžným účtem. Na běžném účtu máte vlastní peníze, chodí vám tam například výplata a s těmito penězi můžete různě hospodařit. Platit výdaje, nájem, poplatky, paušály, inkasa a nakupovat zboží či platit služby. Využíváte k placení tedy své vlastní finance, které máte na běžném účtu. K placení tedy používáte debetní kartu.