Kupujete dům s hypotékou? Poradíme, na co si dát pozor.

Situace, kdy se majitel rozhodne odprodat nemovitost, na kterou ještě stále splácí hypotéku, je běžnější, než by se mohlo zdát. Změna práce, založení rodiny či jiné událostí způsobí, že se majitel rozhodne se bytu či domu zbavit ještě před splacením hypotéky. Rozhodnete-li se takovou nemovitost koupit, máte dvě možnosti: hypotéku převzít, nebo předčasně splatit.
 
·         Chcete-li i vy sami využít při financování koupě nemovitosti hypotéku, budete určitě chtít zvážit:
nový dům snů

A) převzetí stávající půjčky. Výhodou tohoto postupu je, že nemusíte platit velkou sumu peněz najednou. Cena hypotéky se odečte od celkové kupní ceny, vy zaplatíte zbytek, a pokračujete ve splácené půjčky. Jednoduché, elegantní. Tento postup má ale také několik úskalí. Tím největším je, že se na převedení půjčky na nového majitele musí domluvit jak prodávající s kupujícím, tak i kupující a prodávající s bankou. Vy, jako kupující, byste si měli důkladně prostudovat, za jakých podmínek byla hypotéka uzavřena.

B) Hypoteční úvěry. Tyto se často uzavírají s fixním úrokem, který nemusí být v čase koupě nemovitosti výhodný. Kromě toho budete také muset bance prokázat, že jste úvěr schopni splácet. Na druhou stranu, pokud máte štěstí, můžete narazit i na hypotéku s úrokem nižším, než je momentální hladina na trhu. I v tom případě se ale vyplatí si ověřit, na jak dlouho je úvěr fixovaný. Kromě toho je potřeba dát si pozor také na převodní poplatky, které mohou jít do tisíců korun. Převzetí hypotéky je tedy ideální tam, kde je původní hypotéka výhodná, a vy nechcete najednou platit velkou částku. 
 vlastní klíče k bydlení
·         Asi málokterý kupující má na to, aby zaplatil celou hypotéku najednou. I v případě, že je původní hypotéka nevýhodná, existuje možnost, jak na nemovitost získat hypotéku. Postup se nazývá přefinancování hypotéky, a jde v zásadě o splacení původní hypotéky hypotékou vaší. Vy si vyřídíte hypotéku, jakou si vyberete, vaše banka povolí bance prodávajícího čerpat peníze z vašeho úvěru, ta z těchto peněz zaplatí hypotéku původní, a vy budete následně splácet hypotéku u své banky. Tento postup je výhodný, když se vám nelíbí původní podmínky. V ideálním případě se vám podaří trefit se do výročí fixace, kdy je možné hypotéku splatit bez dalších sankcí, v opačném případě budete muset uhradit poplatky za předčasné splacení půjčky. Celý proces je náročnější, na druhou stranu máte jistotu, že na původní hypotéce neproděláte. 
 nové zástavby
Ať už se rozhodnete pro kteroukoli z cest, vždy myslete na to, že pro vás platí stejné podmínky, jako pro každého jiného žadatele o hypotéku. Tedy, hypotéku vybírejte pečlivě, a připravte se, že budete bance muset prokázat, že své závazky dokážete splácet.