Hypotéka pro mladé rodiny: jak je to s ní doopravdy?

V České republice mají hypoteční půjčky mladým párům dlouhou tradici. Za minulého režimu existovala novomanželská půjčka, mezi lety 2004 a 2011 to byla takzvaná půjčka pro mladé, a dnes stát nabízí půjčku na bydlení pro mladé rodiny. Abyste mohli o úvěr zažádat, musíte splnit několik podmínek.
·         půjčku může zažádat pouze pár do 36 let, trestně bezúhonní, který zároveň pečuje alespoň o jedno dítě mladší 6 let.
·         Kromě toho platí, že pár nesmí být vlastníky jiné nemovitosti, a nesmí dokonce ani bydlet v družstevním nájmu.
·         Také platí totéž, co pro jiné půjčky, tedy že v okamžiku žádosti nesmí být v insolvenci, a musí mít pravidelný příjem, což budete muset doložit v okamžiku podání žádosti o půjčku.
staré dřevěné hračky 
Pokud toto vše splníte, poskytne vám stát půjčku, kterou můžete použít na stavbu nebo koupi nového bydlení. I tady platí několik podmínek. Zaprvé, dům či byt si rodina musí pořizovat s úmyslem v něm skutečně bydlet. Půjčku tedy není možné použít například pro stavbu víkendové chaty či pro koupi bytu k dalšímu pronájmu. Kromě toho budete muset doložit také to, že se váš nový domov nachází mimo záplavovou oblast. Poslední podmínkou je, že v kombinaci s ostatními půjčkami nesmí úvěr přesáhnout 90% hodnoty nemovitosti, tedy že pár musí mít minimálně 10% naspořeno ze svého.      
 
Pokud vám banka tuto půjčku skutečně schválí, můžete se těšit na úvěr maximálně do výše 50% ceny nemovitosti, popřípadě 600 tisíc korun, podle toho, co je nižší. Úvěr je poskytován s fixní sazbou 1.46 %, a tato sazba je garantovaná minimálně po dobu pěti let. Jakmile úvěr získáte, máte dva měsíce na podepsání smlouvy, a rok na to, abyste úvěr začali čerpat. Kromě toho, do roka od uzavření smlouvy musíte dokázat, že jste peníze na koupi využili účelně. U stavby či rekonstrukce domu je tato lhůta prodloužena na tři roky.
 mladá rodina
Úvěr je možné splácet maximálně 15 let, ale z toho je možné úvěr až na 2 roky přerušit. Pro přerušení je ovšem nezbytné mít opravdu dobrý důvod, jako narození, osvojení dítěte či ztráta zaměstnání. Kromě toho, i v době přerušení splácení je nutné stále platit úroky. Výhodou ovšem je, že v případě předčasného splacení se neplatí žádné sankce či poplatky.
 
Pro koho se tedy úvěr hodí? Hypotéka je vhodná zejména pro rodiny, které bydlí v nájmu, a chtějí nemovitost odkoupit do svého vlastnictví, nebo si chtějí postavit nemovitost podle svých představ. Každopádně platí, že hypotéka je závazek, a hodí se tedy zejména pro ty, kteří v daném domě či bytě plánují bydlet po delší dobu. Naopak plánujete-li, že se vaše rodina bude do budoucna rozšiřovat, je lepší s úvěrem počkat, až se budete stěhovat do většího domu či bytu.