Naše finanční možnosti

Nejdůležitější je, načrtnout si, naše finanční možnosti. Většina lidí sice ví, jaké má příjmy, ale o výdajích už se to říci nedá. Někdy prostě nakupují a pak, když se podívají na účet, zhrozí se.

Mít dobrý plán

Nejdůležitější věcí je, mít dobrý plán. A je úplně fuk, jestli si ho vypracujete do tabulky na počítači, zadáte si ho do telefonu, nebo si ho prostě načrtnete na papír. Přesto, že se může zdát, že papír je přežitkem, stále více odborníků souhlasí s tím, že papír přežitý není. Můete ho totiž umístit třeba na nástěnku, lednici, pracovní stůl a podobně, a mít ho neustále na očích, což je motivující a zároveň také zavazující.
Krom dobrého plánu a určení si, jakou částku si budu na Vánoce odkládat, nesmíte opomíjet ani ukládání na rezervy. Ty jsou velmi důležité proto, abychom do nich mohly sáhnout třeba když se nám rozbije pračka.

Rezerva není na Vánoce

Je jasné, že rezerva je rezerva a spoření n Vánoce je prostě spoření n Vánoce. Neměli bychom se nechat zlákat tím, že sáhneme na rezervu před Vánoci proto, že se nám líbí ještě tohle a ještě tamto. Takhle by to nemělo fungovat. Co když se vám mezi svátky rozbije lednice, která je mimochodem naplněná vím možným k prasknutí, jak už to mezi svátky bývá? Co uděláte pak? Půjdete vracet dárky, aby na ní bylo? To nejspíš ne.

Nakupujeme co nejšetrněji

Tak, máme naspořeno na Vánoce a teď je na řadě samotné nakupování. Pokud to jen trochu jde, nakupujme online. Ušetříme! Někdo to bere tak, že při nakupování nasaje vánoční atmosféru, ale ruku na srdce, tak to asi není. Velké fronty, tlačenice, stres, běhání z obchodu do obchodu. Takhle tedy asi vánoční atmosféru nenasajete. To raději zajděte na procházku večerním městem, do kostela, na jarmark. Nakupovat se dá online, v klidu, večer u vína, s přítelem, manželem. Úplně to vidím. Na druhou stranu se půjček nebojte, pokud jde o smysluplný dar. Třeba zaplacení vysoké školy pro vaše dítko.