Jak si vytvořit finanční rezervu:

1.       Můžeme si cpát bankovky pod polštář, pod matraci, zkrátka tam, kde se domníváme že pro ně bude nejbezpečněji. Pak se ale nemůžeme divit, že nám je bytoví zloději nebo podomní prodejci „vyluxují“. 

2.       Lepší je využít bank. Tam můžeme volit mezi několika produkty. Jednou z možností je vložit peníze na běžný nebo sporožirový účet. Tady kvůli inflaci ztrácejí pomalu peníze na hodnotě. Záleží samozřejmě, jak dlouho se na takovém účtu ohřejí.

3.       Pak tu máme termínované účty a vklady. Ty mají ale vadu na kráse v tom, že jsou, jak již jejich název vypovídá, vázány termínem, kdy můžeme peníze vybrat. Doporučují se pro krátkodobější časové úseky.

4.       Výhodná jsou stavební spoření. Jejich nevýhodou je také to, že se k nim dostaneme až po uplynutí doby, na kterou se upíšeme. Třeba za pět až šest let, záleží na bance. Lze samozřejmě vybrat peníze i dřív, pokud se dostanete do situace, že nemáte vyhnutí, ale přijdete o spoustu peněz, protože vám je prostě strhnou za nedodržení termínu, ke kterému jste se upsali.

5.       A máme tu podílové fondy. Tady je to spíše pro ty, kteří rádi riskují. U fondů můžete docela dobře pěkně vydělat, nebo se ale může stát, že nenaspoříte a ještě proděláte. A to vše se může odehrát během velmi krátké doby, třeba jednoho roku. Fondy ještě mohou být obligační a smíšené, které v krátkosti řečeno, nabízejí něco mezi. A poslední z fondů jsou fondy garantované. Ty vám ovšem negarantují to, že si na nich pěkně vyděláte. Garantují ale vloženou částku, o tu nepřijdete.

6.       Penzijní pojištění se bere jako pojištění, které budeme potřebovat ke svému důchodu, jež nám poskytne stát, na čas, kdy už nebudeme aktivní v práci. I tady ale nemůžeme začít pár let před důchodem a myslet si, že si budeme díky třeba pětiletému spoření žít jako králové. Na druhou stranu mysleme na to, že o vklady svých peněz můžeme přijít třeba i z jedné poloviny. Může za to zase ta inflace.

Jen si vzpomeňte, že rohlík stál před dvaceti lety 30 haléřů a třeba litr mléka dvě koruny. To myslím mluví za vše. Je toho na vás moc? Říkáte si, že to stejně nemá cenu? Opět radím, zajděte za odborníky a vše, jak spořit, si důkladně rozmyslete.