Podnikatelova cesta za hypotékou

Osoby samostatně výdělečně činné, tedy živnostníci, kteří nemají žádnou smlouvu o zaměstnání, mají největší problém sehnat úvěr na bydlení. Důvodem je daňové přiznání, na které banky většinou neuznávají, přepočítávají příjem, handrkují se o to, jaké je čistá mzda. Dokonce se stává, že se v každé bance dozvíte, že máte jiný čistý příjem.
dům s terasou
Čistý příjem, který banka vypočítává z daňového přiznání podnikatele, je hlavní oporou pro vyměření hypotéky. Na rozdíl od zaměstnance, který má pracovní smlouvu a tedy je pro něj získání hypotéky poměrně snadné, podnikatelova cesta za hypotéčním úvěrem je mnohem složitější. Oproti zaměstnancům mají pak podnikatelé díky jinak vypočítanému číslu, stanovenému jako čistý příjem, velmi nepříznivou úrokovou sazbu.

Existuje sice bezpříjmová hypotéka, ale zde mohou dosáhnout pouze padesátiprocentní hodnoty zástavy. Hypotéka, respektive její zisk, se stává pro podnikatele téměř nedostižnou; stojí to čas, peníze, ale také pevné nervy.
podnikatel v saku
Jak by měl podnikatel postupovat při vyřizování žádosti o hypotéku?

·         Pokud vám nevychází příjem, ujistěte se, že jej banka počítá z obratu a ne ze zůstatku

·         Pokud jste založili novou živnost nedávno, mějte alespoň jedno daňové přiznání

·         Pokud v zimě přestáváte podnikat, je to problém, protože se na vyřízení musí minimálně dvanáct měsíců čekat. Pro vás to znamená, že minimálně jednu zimu nesmíte přerušit činnost podnikání

·         Pokud jste osoba samostatně výdělečně činná, vždy mějte na banku dostatečnou časovou rezervu, ptejte se, jak máte vyplnit daňové přiznání

·         Pokud žádá o hypotéku podnikatel, banka shledává rozhodujícím, zda ponikatel uplatňuje  paušál či má daňovou evidenci.

o   Pokud je to případ daňové evidence, daňové přiznání se dokládá optimalizované a to za účelem prokázání bonity

o   Pokud se jedná o výdajové paušály, prokazování bonity bude pro vás jednodušší