Předčasné splacení hypotéky je stále velmi drahé

Úrokové sazby klesly pod dvě procenta a hypotéky jsou letos nejlevnější v historii. Co to ale znamená, pokud si chcete zaplatit hypotéku předčasně? Jak na to reagují banky, jak dlouho to trvá a co k tomu potřebujete? Jaké jsou změny v hypotékách, které se dají naplánovat? Od počátku roku 2017 bude platit zákon na snížení této sazby za předčasné splacení hypotéčního úvěru.
výpočet hypotéky
Příklad
Dejme tomu, že si vezmete hypoteční úvěr a máte rok a půl před jejím finálním doplacením. Zajdete si do banky zeptat se, zda je možné doplatit tuto částku najednou a tedy doplatit hypotéční úvěr předčasně. Banka si na to vezme několik týdnů a vy jim přitom musíte alespoň dvakrát zavolat, aby si pospíšili s rozhodnutím. Nakonec, když si do banky zajdete osobně, vám řeknou, že splacené předčasně je možné, samozřejmě.

Když se zeptáte na cenu, řeknou vám, že vyjma samotné splatné částky pro zaplacení hypotéky je tento poplatek v hodnotě více než deseti procent z celkové částky – takže pokud jste si vzali hypotéku na jeden milion korun, poplatek jenom za zaplacení poplatku za předčasné splacené je sto tisíc korun. Plus samozřejmě samotná částka, která zbývá za ten rok a půl doplatit.

Jaké jsou změny v hypotékách, které lze naplánovat?

–          Mimořádné splácení úvěru na nemovitosti určené k bydlení
–          Možnost splacení bez sankce, nastane-li v životě klienta těžká životní situace
–          Fixace hypotéky je neměnná
mince před domem
Splátky bez poplatků?

Ano, tato možnost existuje. Jako první s tímto přišla Air bank, která přišla s tím, že si můžete nastavit hodnotu splátky, jak chcete, posouvat limit, vkládat mimořádné obnosy a podobně. Navíc je všechno prostřednictvím internetového bankovnictví, což zaručuje vaše pohodlí.

Nevýhodou však je, že banka nedává hypotéční úvěry novým klientům, pouze přebírá klienty odjinud. Navíc je to jenom v tom případě, že vám hypotéka už končí a nejde pouze o refinancování.