Poplatek za předčasné splacení hypotéky

Předčasné splacení hypotéky bylo v minulosti, jestli to tak můžeme říct, vlastně ve své podstatě pokutováno, protože banky vám v případě předčasného splacení naúčtovaly tak vysoké penále, že jste celou hypotéku skoro až dvakrát přeplatili. To samozřejmě s nadsázkou. Byly ale často účtovány vysoké sazby a poplatky, takže o nějakém předčasném splacení hypotéky nemohla být ani řeč. Tedy pouze v případě, že byste si pohlídali výročí sjednání vaší hypotéky, kdy bylo možné jednou za x let splatit zdarma část hypotéky. S takovými podmínkami se naštěstí už nikde nesetkáte a v dnešní době máte více možností, jak předčasně splatit hypotéku, a to buďto její část 25 % z její výše jednou za rok během fixace nebo případně doplatit celou hypotéku.

Jaké sazby a poplatky se za to mohou naúčtovat?

Další otázkou zůstává, jaké sazby a částky se za tuto „službu“, mohou naúčtovat. Banky již v tomto ohledu mají hodně svázané ruce. ČNB totiž vydala další normy a nařízení, které je třeba respektovat a jasně definuje podmínky předčasného splacení u hypoték. Banky nyní už nemohou účtovat ušlé finance, ani žádné náklady na poskytování úvěru, provize zprostředkovateli nebo náklady na financování úvěru. Mohou si však zaúčtovat administrativní náklady spojené a vynaložené s poskytnutím hypotéky.
V případě poplatků za předčasné splacení hypotéky bychom se tedy čím dál častěji v budoucnu měli setkávat s tím, že hypotéky bude možné splatit kdykoliv během doby splácení, a to nejenom měsíc před výročním dnem, ale naprosto kdykoliv během celého roku a neměly by za tuto „službu“, být účtovány žádné horentní sumy. Čili žádné vysoké částky, protože banky si do těchto poplatků mohou zaúčtovat pouze administrativní náklady a účelně vynaložený náklad, který je prokazatelný i v účetnictví. Laicky řečeno do této kategorie můžeme zahrnout práci zaměstnance (jeho plat), který bude zpracovávat žádost o předčasné splacení hypotéky, poplatky z katastru nemovitostí, poštovné, náklady na tisk, kancelářské potřeby, případně telefonní poplatky.
Čím dál častěji by tedy mohlo bývat předčasné splacení zdarma nebo pouze za nějaký menší poplatek. Zatím se však podmínky u poskytovatelů hypoték liší.