Poskytování úvěrů

Poskytování úvěrů za poslední roky prošlo mnohými změnami. ČNB vydala různá opatření, aby zpřísnila poskytování úvěrů a více tím chránila konečného klienta. V bankovních a nebankovních půjčkách a úvěrech jsme totiž jako stát mistři. Na jednu stranu si můžeme myslet, že je to opravdu dobře, že se zpřísňují podmínky v případě poskytování půjček a úvěrů od lichvářských společností, ale na druhou stranu se tyto změny hodně dotkly také například hypoték. Přísnější normy se vydávaly nejenom v oblasti bydlení, ale i v oblastech poskytování úvěrů, protože každá společnost či banka musí mít samozřejmě oprávnění a certifikáty. Podle zákona už musí mít každá společnost, která chce poskytovat nějaký druh půjčky nebo úvěru oprávnění u ČNB.

Porovnání bankovních a nebankovních institucí

Klasické banky většinou považujeme za poměrně známé a všichni o nich dokáže něco říct. Banky tedy známe zřejmě všichni, máme u nich otevřené běžné účty, k nim náleží platební karty, se kterými platíme. Na tento účet nám často přichází i měsíční výplata, důchod nebo jiné dávky. Každá banka tedy musí mít oprávnění, to je samozřejmostí, protože ty většinou fungují na bázi obrovských korporací po celé republice. Něco jiného to však může být v případě nebankovních společností, které nejsou až tak známé. Nevíme, co si o nich můžeme myslet, protože nemají nikde pobočku. Nemůžeme je často ani posoudit nebo rozeznat, protože poskytují podobné produkty. Co ale s určitostí můžeme říct je, že po pár posledních letech a vydaných oprávněních, musí mít i každá nebankovní společnost licenci platnou u ČNB. Díky tomu může poskytovat úvěry a půjčky. Taková společnost musí doložit základní kapitál ve výši 20 milionů korun. Společnost by měla být důvěryhodná a doložit své finance.
Podle spotřebitelského zákona je teď konečný spotřebitel více chráněn. Díky těmto změnám se poměrně ulevilo přeplněnému trhu nebankovních společností, kde jste občas mohli narazit na ty seriózní a někdy bohužel na ty neseriózní. Úpravou zákona, která již proběhla, by se dalo říct, že se všechno stabilizovalo.