Předčasné splacení půjčky

Půjčkou to začíná a splátkami ještě zdaleka nekončí. Konečná to bude až v případě, že splatíte i poslední cent neboli u nás poslední korunu či desetník.
Ještě nedávno jsme se předčasného splacení půjčky obávali jako čert kříže. Všichni jistě moc dobře víme proč. Protože za předčasné splacení byly inkasovány velké poplatky, a tak se nikomu nevyplatilo ani uvažovat nad touto možností, protože by to člověku ubíralo akorát čas a v podstatě ve finále i peníze. Za předčasné splacení úvěru, půjčky, nebo i hypotéky, byly v minulosti vysoké sankce, protože banky či jiné finanční instituce poskytující půjčky přišly o část zisku, který by získaly na úrocích, po dobu splácení, proto nebylo možné si tímto způsobem zjednodušit a usnadnit cestu za vítězstvím, tedy za sladkým pocitem, že se snadno, rychle a bez nějakých poplatků zbavíte svých dluhů.

Jak je tomu v dnešní době?

Až za poměrně delší dobu a po změnění mnoha norem, pravidel a nařízení se tyto skutečnosti změnily a nastupuje úplně jiná realita. Realita, kde je možné předčasné splacení, a to dokonce bez sankcí, ale často s pár háčky. V některých případech se zase setkáte s poplatky. Ty by však neměly překračovat určitou výši. Naopak v některých případech běžných půjček, je předčasné splacení úplně zdarma. Vyplatí se proto hledat půjčku, kde jsou tyto podmínky garantovány, a kde můžete půjčku doplatit, aniž byste za to inkasovali nějakou pokutu či sankci.
Během posledních pár let prošly zákony ohledně bankovnictví, které upravuje ČNB, mnohými proměnami. Díky upravenému spotřebitelskému zákonu se již v dnešní době nepotýkáme s tak vysokými poplatky, jako tomu bylo v minulosti, což je velice příjemná změna.
Doplacení půjčky se zdá být výhodné, jestliže se dostanete k nějakým penězům navíc a můžete si to takzvaně dovolit. Každý by si však měl nejprve zjistit podmínky své půjčky a nastavené parametry, aby se při předčasném splacení nepřepočítal.