Půjčka a úvěr na směnku ještě dnes

Takzvaná půjčka na směnku je již delší dobu nelegální. V minulosti bylo mnoho případů, kdy si tímto způsobem lidé chtěli pomoci k penězům, ale pak zjistili, že přeplatí tisíce a tisíce s nadsázkou skoro až miliony. Půjčka na směnku byla možná, protože se jednalo o možnost, jak získat peníze rychle a bez zbytečného papírování. Poskytovaly ji soukromé a nebankovní společnosti, ale nyní je zakázána. Byla známá jako půjčka na směnku nebo třeba také pod názvem půjčka na směnku ještě dnes. Finance se vyplácely okamžitě, neřešily se příjmy ani registry, a proto byla tato volba mnohdy jedinou šancí, jak si někde půjčit například pro nebonitní žadatele, žadatele bez příjmů, žadatele bez práce nebo s exekucemi.

Historie se neopakuje

V tomto případě se však historie neopakuje a půjčka na směnku zanikla. Zákon zakázal využívat spotřebitelského úvěru spojeného se směnkami.
Můžeme si říct, že tímto způsobem se dalo půjčit pár tisíc ale také i několik desítek tisíc. Směnka přitom byla splatná najednou čili jste částku vrátili najednou nebo dle dohody. Vždy se ale jednal o krátkou dobu čili na krátkou dobu splatnosti. Směnky obsahovaly pouze základní náležitosti, žádné jiné skryté poplatky. Na směnce bylo totiž uvedeno přesně, kolik musíte vrátit. Ovšem úrok na nich mohl být vysoký, mnohdy až enormní. Bylo to dáno tím, že si takto mohli půjčovat i nebonitní klienti nebo ti, kteří nezískali žádný úvěr nebo půjčku u banky ani u nebankovní společnosti či jinde. Od toho se odrážela vyšší sazba úroků. Existovaly však i směnky, u kterých jste moc nepřeplatili, ale pouze v ojedinělých případech. Směnky byly rychle vyřízené, žádné papírování ani složité náležitosti, žádné dokládání příjmů, ani řešení registrů. Byl to jednoduchý a snadný způsob, jak si půjčit od kohokoliv hned a mít peníze třeba i ten samý den.
Směnky však jako název znamenají ještě spoustu dalších věcí. Nerozlišujeme proto pouze půjčku na směnku, ale směnka jako taková má mnoho dalších specifických vlastností a rozdělujeme ji na různé členění.