Půjčka od soukromé osoby na směnku

Soukromé půjčky na směnku se v minulosti těšily poměrně velké oblibě. Je až s podivem, že je mnoho lidí volilo i přes vysoké úroky nebo další poplatky. Stále je to jedna z možností, jak získat peníze, ale již není legální. Jakmile vstoupila v platnost novela zákona, upravily se podmínky i soukromé půjčky na směnku. Ta již nemůže být poskytnuta v tomto znění jako druh spotřebitelského úvěru. Proč tomu tak je? Zejména proto, že mnoho lidí mělo s půjčkou od soukromé osoby na směnku negativní zkušenosti. Přeplatili vysoké částky nebo dokonce měli další finanční problémy a dostávali se do dluhových pastí. Půjčky od soukromých osob na směnku se stále propagují a nabízejí. Poskytovatelé si vždy najdou cestu, jak docílit toho, aby to alespoň vypadalo legálně a mohli je i nadále poskytovat. Půjčky na směnku od soukromých osob totiž většinou žádali lidé ve finanční tísni nebo ti, které banka odmítla a neuspěli ani u nebankovních společností. Co v takovém případě dělat? Jistě, že nás napadne využít ještě alespoň poslední možnost čili soukromé osoby, zdali by někdo takový neposkytl půjčku, když se nacházíme v nesnázích a toho právě mnozí soukromníci zneužívali.

Náležitosti a podmínky

Můžeme si říct, že půjčka od soukromé osoby na směnku byla pro některé lidi řešením, protože v těchto případech se vůbec nezjišťovaly záznamy v registrech, mnohdy jste ani nemuseli mít doložitelný příjem. Pokud klient například kvůli záznamu nezískal úvěr v bance a neuspěl ani u nebankovní společnosti, měl ještě tuto poslední šanci – získat půjčku na směnku od soukromé osoby. Se získanými penězi mohl klient naložit jakkoliv.
Pokud se jedná o spotřebitelské úvěry, tak pouze registrované subjekty, například nebankovní společnosti mohou poskytovat tyto úvěry. Registrované musí být u ČNB.
Směnka je cenný papír. Obsahuje základní náležitosti. Půjčka na směnku proto bývala jednoduchá a rychlá na vyřízení. Stačil podpis a vše bylo vyřízeno. Tímto způsobem si mohli půjčit nezaměstnaní lidé, lidé bez příjmu, rizikové skupiny obyvatelstva například se zápisem v registru dlužníků.