Půjčte si teď

Lidé si u nás půjčují peníze leckdy, od leckoho a s lecjakými úmysly. Pohnutky, jež našince ke vzetí si půjčky vedou, mohou sahat od pouhé banální spotřeby až po výdaje za něco, co má skutečnou a nespornou hodnotu. A jistě mi dáte za pravdu, že půjčky související s bydlením patří obvykle k těm nejrozumnějším. Protože bydlet je v naší době nezbytné, bez toho se nedá vést normální důstojný život, a přitom je bydlení natolik drahou záležitostí, že není v našich řadách mnoho těch, kdo by si to dokázali zaplatit jednoduše ze svých předchozích příjmů a úspor z těchto.

A tak se zkrátka berou na stavbu či koupi domu, bytu nebo podobného objektu půjčky. Aby se dalo bydlet jistě a hned, a ne až někdy v nejisté daleké budoucnosti, až se snad podaří potřebné finance nashromáždit. A mezi ty tradiční a u nás dnes už zdomácnělé patří i úvěry poskytované stavebními spořitelnami.

Tyto jsou spojeny se stavebním spořením, sloužícím k šetření na budoucí výstavbu, rekonstrukci nebo jiné stavební úpravy nemovitosti a podporovaným v podobě státního příspěvku a úroků. Jsou-li splněny předepsané podmínky, jako je dosažení určité minimální doby spoření a určité výše naspořené částky, lze tu získat i velice výhodný úvěr. A je to právě naše současnost, kdy se takové úvěry poskytují za velice výhodných úrokových podmínek, nejlevněji v historii.

A to znamená, že zájem o tento typ úvěrů roste. Protože kdo by si nepůjčil, je-li to tak levné a zároveň je pořízení si bydlení nezbytné? Kdo by si nekoupil na podobný výhodný úvěr nemovitost dnes, když je otázkou, jak vysoko se vyšplhají ceny nemovitostí v budoucnu?

Půjčuje si tak kdekdo, kdo splňuje podmínky, jež se tu kladou, tedy kdo je bonitní a díky tomu tu má naději na uspění, respektive kdo si nejednou dokáže sehnat ručitele nebo zastavit nemovitost.

A je-li na takovém úvěru něco negativní, pak snad jenom to, že ho lze skutečně využít jen k účelům stanoveným zákonem. A nelze ho rozházet za cokoliv, co člověka zrovna napadne.