Účty pro děti

Peníze má u nás kdekdo. A to nejen my dospěláci, ale i děti. A zatímco kdysi se nějaké to kapesné dávalo potomstvu na ruku a u spořivých dítek mohlo skončit nanejvýš tak v prasátku, dnes už je tomu nejednou do značné míry jinak. Dnes už se nejednou zařizují i dost malým ratolestem účty.

A není vlastně jediný důvod k tomu, aby dítě takový vlastní účet nemělo. Protože ho každé dítě dříve či později v průběhu svého života bude mít stejně, a proč by ho tedy nemohlo mít už jako malé, že? Aspoň se s tímto naučí zacházet už v útlém věku.

Pokud se má dítěti nějaký ten účet založit, je logicky nejjednodušší, aby ho rodiče svému potomkovi založili v bance, kterou sami využívají a jíž tedy důvěřují. Ovšem tím to teprve začíná. Následně je tu totiž třeba zohlednit i parametry, jež takový dětský účet má a jež sehrávají tu větší a tu menší roli.

V první řadě je pochopitelně důležitá finanční výhodnost. Pokud jsou zde drahé poplatky za cokoliv, za vedení účtu, platební kartu, elektronické bankovnictví či výpisy, je záhodno poohlédnout se po něčem jiném, co nebude dítě zbytečně odírat.

Dále by tu měla být možnost alespoň několika bezplatných výběrů hotovosti z bankomatu, a takový bankomat by měl být dítěti dosažitelný.

Má-li podobný účet elektronické bankovnictví, a to by mít měl, mělo by být toto co nejjednodušší, pro dítě zvládnutelné.

Nejednou přijde vhod i možnost kontrolních mechanismů.

A neméně vhod může přijít třeba i s takovým účtem spojená doplňková nabídka, jako je dejme tomu úrazové pojištění.

A samozřejmě je záhodno vzít v potaz i to, zda dítě chce svůj účet mít a co od něj očekává. Mezi dětmi je totiž zájem o účet asi tak půl na půl, a pokud dítě účet chce, pak prý zpravidla proto, aby mohlo platit v obchodech bezhotovostně kartou nebo ještě lépe mobilem.

A pokud dítě chce, je zřízení podobného účtu snadné pro prakticky každou věkovou kategorii.