Listovali jste různými půjčkami a úvěry a narazili jste na lombardní úvěr? Nevíte přesně, co tento pojem znamená? Pak si ho trochu osvětlíme. Lombardní úvěr je samozřejmě druh úvěru a to krátkodobého. Nyní přecházíme k tomu hlavnímu, což bude pro mnohé možná překvapením, protože lombardní úvěr je druh úvěru, u kterého neručíte nemovitostí, jako je tomu v případě jakéhokoliv jiného běžného úvěru se zástavou nemovitosti, ale ručení probíhá za pomocí movitých věcí. Čili dáte do zástavy movité věci. Může se jednat o šperky, drahé kovy, zlato, ale také cenné papíry, ty bývají velice časté nebo se do zástavy jako ručení mohou dát i jiné výrobky, různé zboží a podobně. Tento typ úvěru však nebývá častý, ani se s ním v běžném životě nesetkáme, poskytuje jej totiž nejčastěji centrální banka, a to menším komerčním bankám. Tento typ úvěru tedy poskytuje Česká národní banka, a to menším komerčním takzvaným obchodním bankám.
Žádají o něj banky, ale týkat se může i firem
I banky jsou často postaveny do této situace, kdy i ony samotné musí sáhnout po úvěru a zažádat si u centrální banky o úvěr. To je jistě pro mnohé z nás velice úsměvná představa, protože je to takové zvláštní až nepochopitelné, že i banka by mohla potřebovat úvěr. Ano, je tomu opravdu tak. V případě, že se nechtějí zbavovat cenných papírů, ale nemají potřebou finanční hotovost, žádají o lombardní úvěr. Cenné papíry by v takovém případě určovaly výši úvěru. Jestliže banky chtějí dát do zástavy cenné papíry, získají úvěr do výše hodnoty cenných papírů. Záleží samozřejmě také na době jejich splatnosti nebo na možnosti reeskontu. Tímto už zasahujeme poměrně hluboko do tématu bankovnictví.
Lombardní úvěr však mohou využít i firmy. Proto jsme na začátku zmiňovali, že se může ručit i výrobky nebo zbožím. Pokud firma chce ručit movitými věcmi, jakou jsou právě nějaké výrobky nebo zboží, či různé komodity, pak je to možné a tyto výrobky se umístí do skladu. Pokud by firma úvěr nesplácela, pak banka může tyto věci prodat.