Větší krajíc než se zdálo

Ukrojit si větší krajíc, než který jsme schopni sníst, není nic neobvyklého. Obzvlášť, když banky lákají na velmi nízké úroky hypoték. Když ale zjistíme, že nejsme schopni zaplatit v termínu, okamžitě kontaktujte svou banku a to ideálně ještě před termínem řádné splátky. Co bude následovat.

✗     Po kontaktování své banky se snažíme s bankou domluvit jiné podmínky splácení. Banka většinou přepracuje úvěr, a buď splátky sníží, nebo na určitou dobu odloží.

✗     Doba případného odkladu může být různá. Banka přistupuje ke klientům v těchto případech velmi individuálně. A tak i doba odkladu se liší klient od klienta. Záleží na důvodech, proč není splácení možné.

Pokud se například klient vybourá a bude upoután na nějakou dobu na lůžko, bude jistě přístup banky jiný, než když někdo peníze utratí a na hypotéku mu nezbude. Uvědomme si ale jednu zásadní věc. I když banka odklad splácení povolí, úroky klient platit musí dál, na ty se odklad nevztahuje.

✗     Pokud nemá klient na splátky a s bankou se o tom bavit nechce, nijak ji o této skutečnosti neinformuje, může uplatnit sankční úroky, smluvní pokutu nebo nemovitost zastavit. Klienta čekají upomínky, telefonické dotazy proč nesplácí, ale tohle celé trvá zpravidla maximálně 90 dnů. Poté se o klienty „starají“ jiní pracovníci banky, a pokud ani poté nedojde k nějaké dohodě a následnému řešení, banka přistoupí k žádosti o celé zaplacení hypotéky najednou, ale může se také obrátit na ručitele, následně na soud.

✗     Když klient zjistí, že se dostali do situace, že není schopen splácet hypotéku vůbec a výhledově to vypadá, že se situace jen tak nezlepší, je potřeba okamžitě navštívit banku a hledat řešení. Okamžitě proto, že banka může zastavit sankční úročení nesplaceného dluhu. Samozřejmě to znamení, že o nemovitost klient přijde, ale je velká šance, že z prodeje nemovitosti nějaké peníze dostane i klient.

Tyhle poměrně katastrofické scénáře rozhodně nenastanou, když se o jeden, dva dny zpozdíte se splátkou hypotéky. A neobjevíte se také ani v registru neplatičů. Banky totiž zpravidla své údaje v databázi aktualizují jednou měsíčně.