Strach z předčasného splacení

Každý rok nyní můžete splatit z hypotéky až 25% bez jakékoli sankce i mimo termínu fixace. Strach, že nepůjde platit více nebo rychleji tedy mít nemusíte, ale pozor, ale nepůjde to kdykoli, nýbrž jen každý měsíc před „výročím“ smlouvy. Toto pravidlo platí pro všechny nově uzavřené hypotéky a samozřejmě od data, kdy toto začne platit. Vztahovat se to bude i na hypotéky uzavřené dříve, ale samozřejmě až po uplynutí doby jejich fixace.

Splatit celou půjčku najednou

I splatit celou půjčku najednou nebude takový problém, tedy rozhodně to bude snazší. Dosud jsme museli, pokud jsme se rozhodli splatit celou hypotéku naráz, uhradit pět procent ze zbylé částky za každý den, o který jsme splatili dříve, respektive do konce fixace. Nyní už ale u bank půjde „pouze“ o naúčtování si účelně vynaložených nákladů. A co to může být? Například úrok jiné bance za půjčení peněz, nebo nějaké administrativní operace, ale i několik dalších souvisejících operací. U úvěrů na bydlení si takto většinou poskytovatel půjčky obstarává peněz na dobu klientovy fixace.

Jedna výjimka bude

Pokud se klienti dostane do životně nelehké situace, může být klientovy poplatek za účelně vynaložené náklady odpuštěn zcela!

Musíte nemovitost prodat

Pokud se dostanete do situace, že budete muset nemovitost v době splácení hypotéky prodat, bude si poskytovatel úvěru účtovat „penále“ jen jedno procento z předčasně splacené částky. Hovoříme tedy o hypotékách starších než dva roky. V ostatních případech se jedná pouze o hypotéky nově uzavřené.

Jiná pravidla pro stávající klienty

Ti, co už hypotéku mají, nová pravidla začnou platit od skončení jejich fixace. Pokud máte ale pohyblivou úrokovou sazbu, změna se vás bude týkat okamžitě se začátkem účinnosti zákona.
Samozřejmě, že se nabízí otázka, zda se poskytovatelé půjček nebudou chtít zahojit jinde, například opětovným zvýšením úroků. Nechme se překvapit a snad to nebude překvapení jen negativní.