Začátek podnikání a hypotéka!

Pokud začínáte podnikat, máte určitě papírování až nad hlavu a snažíte se co nejrychleji do světa byznysu dostat. Jestliže máte dobrý projekt a hned při počátku podnikání jste začali opravdu dobře vydělávat, možná i vás napadlo, že půjdete bydlet do vlastního, že si to konečně můžete dovolit a tak vyrazíte do banky, abyste požádali o hypotéku.
Samozřejmě se k vám budou chovat slušně, budou vám dávat různé otázky, až dojde na formulář pro zaměstnavatele. Tam chce banka vyplnit různé informace o vašem pracovním poměru a výších příjmů.
počítání výdajů

A první zádrhel je na světě! NEMÁTE DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ!

Když tedy zmíníte, že jste podnikatel, bude po vás bankovní poradce chtít doložit dvě daňová přiznání. Pokud ne dvě, minimálně jedno určitě!

Druhý zádrhel! PODNIKÁTE MÉNĚ, NEŽ ŠEST MĚSÍCŮ!

Pokud opravdu začínáte, je jasné, že daňové přiznání podáváte jednou v roce za uplynulý kalendářní rok a tedy žádné daňové přiznání nemáte. Pokud ano a máte ho za období kratší, než šest měsíců, také to nikoho nebude zajímat. Prostě nemáte-li za sebou více než šest měsíců vytváření vaší činnosti a jedno daňové přiznání, můžete se spolehnout, že jste zařazeni mezi neúspěšné žadatele o hypotéku a na nějakou dobu máte s hypotékou smůlu.

Třetí zádrhel! NENÍ PŘÍJEM, JAKO PŘÍJEM!

Vy jste trpělivé osoby, bydlet nakonec chcete dřív nebo později, a tak počkáte na daňové přiznání, lhůtu šesti měsíců, najdete novou nemovitost a znovu vyrazíte do banky. Tentokrát si myslíte, že vás nic nepřekvapí, protože zmiňované požadavky banky máte splněné a příjmy podle vás hezky vysoké.
peníze u kalkulačky a pc
Jenže v bance se na váš příjem podle daňového přiznání dívají úplně jinak. Různě ho krátí, přepočítávají, upravují a dokonce se tedy může stát, že pokud třeba zjišťujete informace u dvou rozdílných bank, každá vám vypočítá jinou výši čistého příjmu. Od tohoto příjmu se pak samozřejmě spočítají úrokové sazby a ty budou poměrně vysoké ve srovnání se zaměstnaným člověkem.
No není to u nás snadné!