Nebankovní instituce

Typické pro půjčku u nebankovní instituce jsou méně přísná pravidla pro její získání. Nebankovní instituce většinou neprověřují bankovní registry. Banky jsou mnohem opatrnější, komu peníze půjčují, a zjišťují si tak, zda jste schopni peníze splácet a zda jste všechny platby v minulosti zaplatili včas.

Nebankovní společnosti většinou jen zjišťují, zda nemáte nějakou další půjčku, pokud ne, většinou není s půjčkou problém, nezjišťují ani výši vašich příjmů, neplatí to však pro všechny nebankovní společnosti.
Dále je u nebankovní společnosti možné si vyřídit půjčku online, telefonicky či pomocí SMS – nemusíte tedy nikam chodit a ušetříte tak spoustu času, peníze pak máte do několika hodin na všem bankovním účtu.

To, že máte peníze takto brzy, je i výhodou, pokud peníze potřebujete rychle, když se vám třeba naskytnou neočekávané výdaje před výplatou a podobně. V bance vaše žádost musí projít několik procesy a to trvá poměrně dlouhou dobu.

Velkou výhodou je také jednoduchost smluv, v nebankovní společnosti většinou dostanete jednoduché smlouvy a přesně víte, kolik máte zaplatit, jakým způsobem a kdy. Oproti tomu banky mají několikastránkové složité smlouvy.

Tato řada výhod je však vyvážena jednou nevýhodou a tou jsou vysoké úroky a vysoká roční procentní sazba nákladů. To však nemusí platit pro všechny tyto společnosti, konkurence mezi nebankovními instituce je v posledních letech velká a tak úroky nejsou tak vysoké, v některých případech se dokonce vyrovnají těm v bankách. V některých společnostech jsou také vysoké poplatky za prodloužení doby splatnosti a také vysoké pokuty za nedodržení včasné splátky.

Nebankovní instituce, jsou tak zejména pro ty, kteří potřebují peníze co nejdříve a také pro ty, kteří mají záznam v registru dlužníků. Naopak je to nevýhodné pro lidi, kteří potřebují půjčit hodně peněz či půjčit peníze na delší dobu.