A bude hůř?

Mnohé z našinců trápí v dnešní době nedostatek peněz víc než kdy dříve. Musí se s ním potýkat i ti, kdo mohli ještě před nemnoha měsíci mluvit o svém životě jako o spokojené existenci v dostatku. Protože ona nepříjemná pandemie ukázala mnohým z nás v plné nahotě, jak tito nebyli na náhlé ekonomické problémy připraveni.

A jak snadno se, tak do potíží dostali mnozí z nás! Někteří kvůli tomu, že byli přinuceni uzavřít své provozovny, jiní proto, že přišli o zaměstnání nebo toto alespoň dočasně museli přerušit, jak se jenom tato situace podepsala i na těch, kdo jsou právě na solventnosti ostatních coby zákazníků závislí!

Mnozí tak dnes máme hluboko do kapsy. A jestli něco nepřichází, pak jsou to dobré zprávy. Protože jsme se sice rozvolnili, jenže to platí nejen pro lidi, ale i pro onen proklínaný virus. A tak už se zase objevují nepříjemné zprávy, už se opět spekuluje o tom, co bude, jestli…

A to v době, kdy se rovněž očekává, a to v podstatě jako nezpochybnitelná pravda, že bude na trhu práce hůř a hůř, to, jak skončí státní podpora pro leckoho z těch, jimž se dosud přispívalo, a to na státní útraty. Což není možné činit do nekonečna, protože už i tak jsme byli vládou zadluženi dost a dost. Jak ví každý, kdo sleduje zpravodajství.

A tak lidé nejednou nemají nejen na rozdávání, ale ani na existenci. A vzhledem ke zmíněným rizikům a vlastně i vzhledem k rostoucím cenám zboží, bez něhož se dost dobře nedá obejít, zbyly mnohým z nás jen oči pro pláč. Už dnes žijí mnozí z nás jen díky půjčkám a vyhlídky jsou spíše tristní než radostné.

A jak to bude dál? Kdo ví? Kdo ví, co přinesou následující měsíce, pokud se vše zkomplikuje? A proto je třeba počínat si jako pověstná chytrá horákyně. Utrácet, jak si to přeje vláda, aby se oživila ekonomika, a současně i šetřit, pokud by mělo být hůř.

A ti, kdo na to nemají? Těm nezbývá než si brát půjčky. A doufat, že je bude z čeho splatit, až nadejde čas.