Alternativní spoření

Vkladní knížky už dneska nejsou výhodné po úrokové stránce, na stavební spoření musíte přispívat částkou 20 tisíc, aby vám spořitelna připsala státní podporu, spořicí účty pro děti mají většinou tak nízký úrok, až se to nevyplatí a spořicí účty mají spoustu poplatků za vedení účtu, vklady i výběry. Jsou i jiné možnost než jenom spořicí účty nebo stavební spoření, a jsou tyto možnosti vhodnější, bezpečnější a výhodnější? Dostaneme při výběru peníze stejně rychle, jako ze spořicího účtu?

Odpověď zní ano, samozřejmě že jsou. Nejedná se ovšem o tak bezpečné alternativy a rozhodně ne obvyklé. Nevěříte-li bance, můžete samozřejmě své peníze svěřit jiným institucím. Jakým? Pojďme se na ně podívat.

·         Podílový fond
Jedná se o formu investice. Měsíčně do této investice vložíte kapitál, za tu částku proběhne nějaký nákup, a cena investice se zvyšuje. Při dlouhodobé investici není propad a ztráta tak velkým rizikem. Kupříkladu můžete využít fondu „životní cyklus“; ten se váže k plnoletosti dítěte. Výhodou těchto podílových fondů je, že se jejich úrok dokáže vyšplhat i nad šest procent.
pamětní mince
·         Numismatika
Další možností je nakoupit Českou Národní Bankou vdané pamětní mince. Zajímavé je, že se doporučují kupovat spíš stříbrné mince než zlaté. Proč? Někteří numismatikové tvrdí, že je to proto, že stříbrné mince jsou vedle zlatých podhodnocované, avšak ve prospěch zlatých mincí mluví nárůst ceny – což ale znamená, že cena zlata se tak stává nejistou.

·         Umění
Jednou z nejčastějších forem investic bývá také umění, jelikož investujete-li správně, cena se vám mnohonásobně vrátí.
sbírka známek
·         Sběratelské předměty
Je to podobné jako s uměním; sběratelské předměty v různých odvětvích mají své obdivovatele a další sběratele, kteří eventuálně mohou dát majlant, aby od vás předmět koupili. Váš potomek tak může být zajištěn i na celý život.