Druhy stavebního spoření

Stavební spoření je forma spoření finančních částek na bydlení pro vaše potomky, jedná se o nejrozšířenější a nejžádanější formu spoření. Většinou se uzavírá smlouva na šest let. Po uplynutí této lhůty výrazně klesá úrok a finančními poradci je doporučováno založit novou smlouvu nebo peníze vybrat a použít. Co láká naprostou většinu lidí, kteří chtějí stavební spoření svým dětem zakládat? Přece státní podpora.

Jak funguje státní podpora u stavebního spoření a jaké podmínky musíme při spoření splnit?

U většiny typů stavebního spoření, nehledě na smlouvu a počet let, které jsou v ní stanoveny, má klient nárok na státní podporu, která se liší podle finanční sumy, která přibyde na účtu za kalendářní rok. Maximální částka činí 2 000 Kč a to pouze v případě, že na spoření vložíte 20 000 Kč za rok.

Největší výhodou tohoto spoření je, že si můžete vklady naplánovat do průběhu roku například jako automatickou transakci z každé výplaty, nebo můžete finance vkládat jednorázově činárazově. Peníze na účet můžete poslat kdykoli, a pošlete-li menší částku, státní podpora bude nižší, ale i tak se vám nějaké sumy od státu dostane.

Bohužel stejně jako úroky, i státní podpora je rok od roku nižší. Ještě před deseti lety činila státní podpora přes 4 000 Kč ročně. Klesl i úrok, který byl ještě před pár lety v řádech procent, dnes budete šťastní, dostanete-li se nad jedno procento, a i toto jedno procento dostanete nejspíš jenom na první rok nebo tři. Potom úroková sazba padá dolů pod jedno procento.

Důležitá nevýhoda stavebního spoření
Smlouva  spoření se uzavírá většinou na dobu šest let. Po tuto dobu nemůžete na finance sáhnout, vybrat je ani použít účelově. Pokud budete chtít konto zrušit před vypršením smlouvy nebo vybrat jeho obsah, banka vás může a bude hrubě sankcionovat – tato sankce může být vypočítána z toho, kolik si přejete vybrat, ale také z cílové částky výběru.