Jak efektivně zacházet se spořicím účtem?

Češi jsou téměř posedlí šetřením a nakupováním ve slevách – avšak analytikové ve svých statistikách dokazují, že české domácnosti nejsou schopny šetřit tak, aby to mělo na domácí ekonomiku efekt. Kupříkladu uchovávaní peněz na účtech; místo toho, aby si založili spořicí účet a nechali své peníze zhodnotit, nechají je na tom běžném typu účtu, za jehož vedení se jim z peněz měsíčně strhávají poplatky.
finanční nápad
Otázka tedy zůstává; má spořicí účet smysl? Jak se postarat, aby byly peníze zhodnocovány na maximum? V čem je smysl spořicího účtu? Jak šetřit, aby vám spoření doopravdy vynášelo?

Jak spořit skutečně efektivně?

1.       Minimum na účtu
Zachovávejte pravidlo nutného minima. Spočítejte si měsíční náklady a výdaje, které potřebujete na živobytí, a zbytek peněz ihned převeďte na spořicí účet.

2.       Nastavte si limit
Na běžném účtu si můžete nastavit hranici, kterou když finance na běžném účtu dosáhne, tyto peníze se automaticky pošlou nespořicí účet. Lze to nastavit i opačně – když peníze na běžném účtu klesnou pod stanovenou hranici, peníze můžete rovnou čerpat ze spořicího účtu. Tomu se říká maximální efektivita
prasátko nebo banka
3.       Účel světí prostředky
Většina lidí nemá skutečný pevně daný sen, na co tyto peníze použít, proto nevidí v šetření příliš velký smysl. Pokud to jenom trochu jde, zapátrejte v sobě a najděte si cíl, kvůli kterému bude stát spoření za to. Pamatujte, že je lepší deset let šetřit, než si na rok půjčit.

4.       Nečekaný příjem
Dostanete-li v zaměstnání přidáno, nebo jsou to odměny či jiné prémie, pakliže je zrovna právě teď nepotřebujete, přepošlete je na spořicí účet. Než se rozhodnete, jak s penězi naložit.

5.       Mějte rezervní obnosy
Časy se zhoršily a vám najednou vytanuly v realitě věci, jež je nutné jednorázově zaplatit? Ať už se jedná o větší opravu na autě či domě nebo domácích spotřebičích, pokud si spoříte peníze bokem, vaše starosti ohledně financí vyřeší obnos, který jste ušetřili na spořicím účtu.

6.       Jakýkoli obnos je dostatečný
Nemusíte na spořicí účet posílat peníze po tisících. Každá koruna dobrá a kdo šetří, má za tři. Nakonec uvidíte, že i pár stovek se dá zúročit.