Bydlení by se mělo chránit

 Když dospějete a chcete se postavit na vlastní nohy, tak co je synonymem největší samostatnosti? Ano, správná odpověď. Vlastní bydlení. Člověk v produktivním věku pravděpodobně největší částku ze svých finančních rezerv a platu investuje právě do stavby, rekonstrukce či pouhého „provozu“ svého obydlí.

V případě nejen přírodních pohrom (vichřice, krupobití, povodně…), ale i lidských chyb a vandalismu se částky na opětovnou schopnost provozu bydlení mohou vyšplhat až do astronomických výšin, které si ani běžný smrtelník nemůže dovolit.

Proto byste neměli váhat a začít vážně přemýšlet o pojištění nejen domácnosti, ale i nemovitosti, protože ač se to lidem sice plete, jde o dvě absolutně odlišné věci. Pokud si pojistím domácnost, týká se mi to všeho, co domácnost obsahuje – tudíž jestliže se mi rozbije pračka, toto pojištění by to mělo pokrýt. Nebude se ho ale týkat rozbité okno, jelikož o tom už je pro změnu právě to pojištění nemovitosti, které se týká nemovitosti jako takové (střecha, okna, ale i vestavěná skříň).

„Podmínky“ pojištění

 Pravidelná kontrola stavu nemovitosti ve všech ohledech je nutností. Začněte od toho nejzákladnějšího.

 Pojištění pravidelně aktualizujte, aby odpovídalo hodnotě. Předejdete tím zbytečnému nadhodnocení (placení zbytečně velké sumy), tak ale i podhodnocení, které může mít v případě neštěstí větší následky, když Vám pojišťovna následně vyplatí mnohem menší částku než je potřeba ve skutečnosti a Vy se nemůžete ohradit, protože jste neaktualizovali pravidelně pojistku.

 Stejně jako aktualizujete pojištění, měli byste „aktualizovat“ i svou nemovitost. Nenechávejte zbytečně nic náhodě a pokud možno ne nárazově kontrolujte stav Vašeho obydlí všemi dostupnými prostředky. Nebojte si zavolat kominíka, topenáře či zámečníka – pokud totiž vyhoříte a zjistí se, že na vině byla závada v komíně, který nebyl pravidelně kontrolován, pojišťovna Vám nic nevyplatí.