Co bude u půjček a hypoték jinak

Jednou z velkých změn bude změna samotných poskytovatelů. Představme si, že dnes jsou poskytovatelů deseti tisíce, po „pročištění“ trhu by to měly být maximálně stovky. Na všechny poskytovatele bude dohlížet Česká národní banka, nebankovní poskytovatele si pohlídá Česká obchodní inspekce.

.a)           Pokud se kdokoli rozhodne, že by se chtěl stát poskytovatelem půjček, musí počítat s tím, že mu k tomu již nebude stačit pouze živnostenské oprávnění. Bude potřebovat licenci, jež získá od ČNB (České národní banky). A nepůjde to jednoduše. Nebude stačit si jen podat žádost. Dotyčný bude muset prokázat odbornou způsobilost, mít minimálně středoškolské vzdělání nebo působit tři roky v oboru. Společnosti, které již poskytovateli jsou, musí u ČNB o licenci zažádat do tří měsíců.

.b)           Jasné je, že jen tak někdo se poskytovatelem nestane. Další podmínkou totiž bude dostatečný kapitál a to ve výši dvaceti milión korun. Pokud se rozhodnete stát se poskytovatelem bez registrace a bez licence, hrozí vám pokuta ve stejné výši, tedy dvacet miliónů korun.

.c)           Samotný zákon o úvěru bude přísnější. Pokud si například poskytovatel úvěru klienta dobře neprověří, a bude čistě na něm, zda bude požadovat potvrzení o výši příjmu nebo nějaký výpis z registru dlužníků, může na to pěkně doplatit. Třeba v podobě žaloby od klienta, který se bude ohrazovat, že si ho poskytovatel úvěru dostatečně neprověřil. Pokud se totiž prokáže, že klient skutečně nebyl dostatečně prověřen, bude pak moci splácet podle svých možností, bez úroků a bez dalších sankcí.

.d)           Změna nastane také se splátkovým kalendářem. Ten bude možné si buď domluvit s poskytovatelem úvěru, v některých případech o něm může rozhodovat i soud.

.e)           Velká změna se bude také týkat těch, kteří nebudou moci hypotéku či půjčku splácet a vznikne jim velký dluh. Než bude moci banka nebo úvěrová společnost „sáhnout“ dlužníkovi na jeho nemovitost, tedy než dojde k jejímu prodeji, v případě, že svou nemovitostí ručil, dostane klient půl roku na doplacení úvěru.

 
Trh v půjčování peněz se v Česku změní, v mnoha ohledech pomůže těm, kteří si peníze půjčí. Každopádně, ostražitost a důsledné prostudování si všech aspektů kolem úvěrů, je jednoznačně na místě.