Půjčit si není ostuda

Přežitek některých našich maminek, tatínků a většiny babiček a dědečků, že půjčit si je ostuda a že je naprosto vyloučené kupovat něco, na co nemám peníze, stále přetrvává. Není to bohužel, ani bohudík, ale pravdou je, že zodpovědnost je v tomto směru více než na místě. Velmi lehce by se vám totiž mohlo stát, že byste nebyli schopni splácet, že byste si toho vzali víc, než byste zvládli měsíčně splácet.

Nač si dát pozor

 
    Důsledně prostudujte podmínky smlouvy společnosti, od které se rozhodneme si půjčit, je si základní a první věcí, kterou uděláme. Předpokládejme, že jsme si již vybrali společnosti, o kterých se domníváme, že patří mezi ty solidnější.
 
    I tak ale neopomeňte si vybranou společnost co nejlépe prověřit. Uvědomte si, že se chystáte upsat třeba i na několik let. Připusťme, že vybíráme opravdu ze společností, ne ze známých bank.
 
    Nenechme se nalákat jen na garantovaný nízký úrok. Důležité je pro vás RPSN, tedy „ROČNÍ PROCENTUÁLNÍ SAZBA NÁKLADŮ“. Právě pod touto zkratku se právě skrývají všechny náklady spojené s půjčkou. Právě RPSN může být i několikanásobně vyšší, než samotný úrok. A nebojte, že byste ho ve smlouvě nenašel. RPSN musí být ze zákona ve smlouvě uvedeno!
 
    Nesmiřte se s první nabídkou. Pro jistotu raději porovnejte nabídku která se vám nejvíce zamlouvá i s ostatními společnostmi. Mohli byste ušetřit na splátkách.
 
    Zkontrolujte podmínku neplacení. Když například nebudete moci z nějakého důvodu půjčku splácet, musíte před podpisem vědět, co se stane, zda dostanete odklad a na jak dlouho nebo zda se na váš problém nebudete brát ohled.
 
    Pozor na malá písmenka! Čtěte i ta nejmenší a nejzastrčenější písmenka. Bohužel, právě tam mohou být mnohdy skryty ty nejdůležitější informace a podmínkách půjčky a samotného splácení.
 
Stydět se za to, že si chceme půjčit, protože na to prostě nemáme, není v dnešní době žádná ostuda. Platy českých rodin nejsou většinou tak vysoké, aby si to klasická čtyřčlenná rodina mohla dovolit. Tak si klidně půjčte, ale velmi dobře si vše rozmyslete!