Co zohlednit při výběru hypotéky

Účel světí prostředky
Na prvním místě by mělo být přesné zvážení účelu vaší hypotéky, ostatně o to samé se budou zajímat i instituce, které ji poskytují.
·        Pořízení nového bydlení– budete stavět či kupovat novou nemovitost
·        Snížení úrokové sazby– hypotéku už máte, ale rádi byste nějakým způsobem snížili procenta z jejího úroku
·        Jiný účel– například rozsáhlejší renovace nebo třeba nová střecha
půdorys domu
Délka splácení
Předpokládá se, že doba splácení je mnohonásobně nižší než životnost nemovitosti, do které hodláte své peníze tímto způsobem takzvaně „nalít“. Jednotlivé splátky se platí zpravidla měsíčně a určitým způsobem můžete ovlivnit i délku splácení. Obecně mluvíme o 5 až 30 letech, přičemž tato doba má samozřejmě také vliv na celkovou částku, kterou zaplatíte, i výšku úroku.
klíč na dlani
Bankovní či nebankovní?
Pokud se rozhodnete pro hypotéku u banky, čeká vás především časově náročnější schvalovací kolečko. Bankovní instituce jsou na své investice přeopatrné, takže dokazovat budete kromě příjmů i to, že nefigurujete v žádném registru neplatičů. Naopak výhodou je zpravidla příznivější úrok, nemluvě o délce a složitosti hypotečních smluv.
Nebankovní půjčkyjsou především mnohem rychlejší a schválení hypotéky u nich nepodléhá tak přísným pravidlům. Také smlouvy bývají zpravidla jednoduchým vyčíslením toho, kolik dostanete a kolik za to zaplatíte. Za tyto výhody platíte ovšem vyšším úrokem.
mince za domečkem
Hypoteční poradce
Pokud si netroufáte pustit se do hledání na „vlastní triko“, můžete samozřejmě využít služeb hypotečního poradce. Ten s vámi probere všechna specifika vašich požadavků a na základě srovnání různých produktů vám poradí, kam se obrátit.
V každém případě se ale investice do vlastního bydlení vyplatí – neplatíte za něco, co pouze využíváte, jako je tomu u klasického nájmu, ale víte, že peníze, které měsíčně odchází z vašeho účtu, investujete vlastně „do svého“.